zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Keňští ochránci přírody budou krmit šelmy zebrami

13.02.2010
Příroda
Keňští ochránci přírody budou krmit šelmy zebrami

Nairobi - Keňští ochránci přírody dnes zahájili rozsáhlou operaci, při níž chtějí ze soukromé rezervace Soysambu převézt tisíce zeber do jihokeňského parku Amboseli u tanzanské hranice. Zebry a také další divoká zvířata budou v tomto parku s narušeným ekosystémem kořistí šelem, které kvůli nedostatku jiné potravy napadaly stáda dobytka. Jde o nejvýznamnější akci od roku 2005, kdy keňské úřady v ojedinělé operaci chtěly přemístit 400 slonů od pobřeží Indického oceánu do centrálních oblastí země. Přesun nedokončily, v novém prostředí totiž začalo tlustokožce ohrožovat sucho.

Kvůli extrémnímu suchu, které posledních několik let sužuje východní Afriku, v Amboseli loni uhynuly tisíce zeber a buvolů, takřka 60 procent tamní populace, což narušilo ekosystém. "Tato hromadná úmrtí způsobila nerovnováhu v počtech masožravců a býložravců a také úbytek běžné potravy hyen a lvů," vysvětlil mluvčí Keňské služby pro divokou přírodu (KWS) Paul Udoto.

KWS chce do parku Amboseli z různých rezervací přemístit na 7000 savců. Přesun bude trvat do 26. února a stát by měl 1,3 milionu dolarů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí