zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Konečná: Strana zelených zneužila program "Zelená úsporám"

15.02.2010
Dotace
Politika
Šlendryján
Konečná: Strana zelených zneužila program  Zelená úsporám

Otevřený dopis Kateřiny Konečné, stínové ministryně KSČM pro resort životního prostředí a členky Výboru pro životní prostředí PS PČR, ministru životního prostředí Janu Dusíkovi.

Vážený pane ministře,

bylo úterý 7. dubna 2009 a na brífinku Ministerstva životního prostředí, který byl svolán za účelem představení nového dotačního programu "Zelená úsporám", zaznívaly optimistické sliby z úst tehdejšího ministra Bursíka. Sliby, že díky tomuto programu "dosáhne na finanční podporu přes 250 tisíc domácností" a že program pomůže vytvořit či zachovat 30 tisíc pracovních míst, a to především v menších a středních firmách přímo v regionech. Tehdejší první náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík se nechal slyšet, že program je "ukázkovým příkladem spojeného řešení ekonomické recese a změn klimatu".

Nereálné sliby i na první pohled přemrštěné odhady záhy vystřídala realita. Ta odhalila fatální nepřipravenost celého programu, který byl spouštěn uspěchaně a s naprosto jasným cílem využít jeho mediální potenciál v předvolební kampani Strany zelených. A nebýt rychlé reakce nového ministra Ladislava Mika, který od září roku 2009 nechal zásadním způsobem změnit pravidla pro získání dotace z programu Zelená úsporám, stáli bychom po roce existence programu stále na jeho začátku. I tak jsou díky chybám a špatné přípravě programu počty přijatých žádostí a objem poskytnuté dotace po roce existence programu alarmující. Slibováno bylo přes 250 tisíc domácností, po roce je realita 3118 žádostí - to je rozdíl 246882 žádostí, program má k dispozici 15 mld. Kč, za rok existence programu bylo poskytnuto 485 miliónů Kč!!! To je rozdíl přesahující 14,5 mld. Kč. A to máme za sebou celou čtvrtinu doby vymezené pro existenci programu.

Vážený pane ministře, jak dlouho hodláte živit vlastní přesvědčení, že program Zelená úsporám, u jehož zrodu jste asistoval, byl nastaven správně a bezvadně funguje? Jak dlouho budete sám sebe ujišťovat, že v roce 2013 nebudeme vracet zbytečně nevyčerpané miliardy korun, které v současné době chybí a mohly by být čerpány například na zateplování veřejných budov, nemocnic a škol nebo na jiné aktivity naplňující cíle programu? Jak dlouho budete vydávat úsměvná prohlášení, že program "ještě nedosáhl svého vrcholu" a že "na něj čeká první hlavní stavební sezóna"? Nebylo by lepší co nejrychleji pokračovat v úpravách pravidel programu zahájených Vašim předchůdcem a umožnit tak co nejrychlejší čerpání dostupných finančních prostředků velké části naší veřejnosti?

autor: Kateřina Konečná, stínová ministryně KSČM pro resort životního prostředí

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí