zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové útočili na velrybáře. Zranili je kyselinou

14.02.2010
Příroda
Šlendryján
Ekologové útočili na velrybáře. Zranili je kyselinou

Lov velryb je už léta trnem v oku ekologickým aktivistům. A někteří si rozhodně nevystačí jen se slovy a sáhnou i po kyselině.

Ochránci velryb zaútočili na posádku japonské velrybářské lodi a tři členy poleptali kyselinou máselnou. Velrybáři mají poraněné oči, aktivisté ale tvrdí, že se jednalo o neškodnou kapalinu, informuje deník Washington Post.


Aktivisté z ekologického hnutí Sea Shepherd (Mořský pastýř) potvrdili, že na posádku japonské velrybářské lodi nedaleko Antarktidy házeli kapsle naplněné kyselinou máselnou. Tu vyrobili ze žluklého másla. Jde o tradiční zbraň, kterou se aktivisté pokoušejí velrybáře zastavit v lovu ohrožených zvířat.


Tři členové posádky velrybářské lodi mají údajně poraněné oči. Ochránci velryb ale odmítají, že by útok kyselinou máselnou mohl způsobit zranění a trvají na tom, že se jedná o nejedovatou látku.


"Je to neškodná kapalina. Můžete s ní zacházet, jak chcete, není to žíravina," uvedl jeden z aktivistů Locky McLean.


Zranění tří lovců velryb nejsou vážná. Japonsko stejně útok na velrybářskou loď ostře odsoudilo. Jde o první případ, kdy aktivisté přímo zranili posádku velrybářských lodí.


Letos už se udály dvě kolize velrybářských lodí s plavidly aktivistů. Při prvním z nich, 6. ledna, se loď aktivistů potopila. Nikdo z šestičlenné posádky nebyl zraněn.

Ekologové se potopili
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí