zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesníci vyzývají Lesy: Zastavte obří tendr za 16 miliard

15.02.2010
Les
Lesníci vyzývají Lesy: Zastavte obří tendr za 16 miliard

Asociace podnikatelů v lesním hospodářství kritizuje podmínky tendru jako jsou vysoké bankovní záruky či tzv. užší řízení, kdy do druhého kola prý postoupí jen sedm největších firem. Kritika se na tendr valí i z politických stran.

Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH) žádá zastavení obřího tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na prodej dřeva a lesní práce v hodnotě 16 miliard korun. Požadavky LČR na kvalifikaci uchazečů podle asociace omezují hospodářskou soutěž a poškozují malé a střední firmy. Asociace žádá přepracování zadávacích podmínek. ČTK to řekl mluvčí ČAPLH Milan Derner.

ČAPLH tvrdí, že tendry ve vztahu k menším firmám porušují zásadu rovného zacházení a zákazu diskriminace. V kvalifikačních požadavcích asociace kritizuje výši bankovních záruk a použití takzvaného užšího řízení, kdy do druhého kola prý postoupí jen sedm největších firem. Nelíbí se jí například ani snížení počtu územních jednotek a to, že o postupu do druhého kola bude rozhodovat i obrat firem dosažený v činnostech mimo lesnictví.

Pro zastavení tendru se již dříve vyslovili lidovci a Strana zelených. Na zakázku podle nich dosáhne jen několik velkých firem. Změny v tendru, aby více vyhovoval malým a středním podnikům, žádá místopředseda ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Tendr kritizuje Společenstvo dřevozpracujících podniků ČR. LČR dosud všechny námitky odmítly.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí