zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Úřad ombudsmana se zaměří na ovzduší na severu Moravy

16.02.2010
Ovzduší
Úřad ombudsmana se zaměří na ovzduší na severu Moravy

Dlouhodobě špatným ovzduším na Ostravsku se zabývá i úřad ombudsmana. Dostal řadu stížností od lidí i neziskových organizací.

Zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová chce prověřit, jestli úřady využívají všech možností, které mají a které by mohly zlepšit ovzduší na Ostravsku. Zaměří se přitom na všechny zdroje znečištění.

"To znamená, na opatření, která byla provedena nebo mohou být provedena v dopravě, i opatření, která se týkají spalování v domácnostech."

"A to těžiště našeho sledování bude určitě zaměřeno na dominantní původce znečištění toho průmyslového charakteru, mezi ně bezesporu patří ArcelorMittal," řekla Seitlová Českému rozhlasu.

Ve večerním pořadu Stalo se dnes zástupkyně ombudsmana také upozornila, že Ostravsko je sociálně velmi slabou oblastí, zejména v příměstské zástavbě. Je proto třeba pomoct tomuto regionu připravit taková opatření, která by kvalitu ovzduší zlepšila, ale zároveň by byla reálná.

Za nejzávažnější na celé situaci Seitlová podle svých slov považuje negativní dopady na zdraví obyvatel.

"Víme z těch studií, které jsou prezentovány, že dochází k tomu, že negativní dopady se odráží právě na zdraví dětí, a to mě nenechává klidnou. Myslím si, že by to nemělo nechávat klidnými ani ministerstva a další ústřední orgány. Vždyť ministerstvo zdravotnictví má bezpochyby také řadu nástrojů, kterými by mohlo okamžitě pomoci," uvedla Jitka Seitlová.

Výsledky svého šetření chce kancelář ombudsmana mít do několika týdnů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí