zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Energetická řešení pro interiér

18.02.2010
Ekologické stavění, bydlení
Energetická řešení pro interiér

Moderní technická zařízení dnes sledují dosažení maxima komfortu vnitřního prostředí budov. Neméně to platí pro topná tělesa či systémy větrání s rekuperací.

K průkopníkům v tomto oboru patří výrobce systémů vytápění, chlazení a ventilace, německá firma Zehnder GmbH se sídlem v Lahru, která je začleněna do koncernu Swiss Zehnder Group AG. Zavedla mimo jiné koupelnové radiátory, které dnes patří ke standardnímu vybavení domácích koupelen. Ve spolupráci s firmou Villeroy & Boch přinesla na trh tehdy kombinované těleso k vytápění a současnému sušení ručníků.

Nadčasové radiátory

Pro soudobé koupelnové interiéry vytvořili designéři Zehnderu nadčasový návrh radiátoru Enso, který odpovídá dnešním trendům úspornosti a jednoduchosti. Spojuje klasickou žebříkovou strukturu s orámováním uzavřenými profily čtvercového průřezu se zaoblenými rohy. Jeho konstrukce a způsob upevnění připouští i použití jako dělicího prvku prostoru koupelny. Tyto radiátory se nabízejí v patnácti různých výškách od 601 do 1945 mm a v délkách od 450 do 750 mm. Výběr rozšiřuje několik dalších designů a podle řešení koupelny se dá radiátor upevnit i nad vanu nebo na nároží. Množství barev doplňuje různá povrchová úprava, v lesklém nebo matném provedení. Luxusní radiátory Enso Plus jsou k dostání pro teplovodní, smíšený nebo čistě elektrický provoz. Elektrické vybavení s infračerveným ovládáním je zabudováno do tělesa, přičemž je viditelný pouze termostat.

Firma Zehnder vyvinula i nový systém nízkoteplotních radiátorů se zvětšenou plochou tepelného záření. Jsou mnohem účinnější ve srovnání s dřívějšími typy, které byly přizpůsobené pro konvekční složku přenosu tepla. U těchto starých typů se nedostatečný účinek kompenzoval buď zvýšením teploty topného média nebo jeho průtoku. Nové modely Zehnder jsou účinné jak při použití kondenzačního kotle, tak v nízkoteplotních systémech s tepelným čerpadlem. Tělesa se přizpůsobují i tak, aby mohla být při rekonstrukci otop- ného systému přímo připojena na stávající rozvody.

Rekuperace tepla

Podstatných úspor energie dosahují systémy Zehnder pro racionální obnovu vzduchu v interiéru při využití rekuperace tepla. Jejich účinnost je až 95 %, a to zásluhou vysoce efektivních, ale přitom zcela hygienických výměníků tepla. Světová novinka Clinside se svým mimořádně hladkým povrchem účinně brání usazení prachu. Vysoká účinnost přenosu tepla z odsávaného vzduchu do přiváděného čerstvého vzduchu podstatně zvyšuje stejnoměrnost vytápění a přináší zdravé větrání.

Zajímavou novinkou je předběžné nastavení regulačních ventilů ve výrobním závodě. Nový inteligentní systém pracuje se šesti stupni úrovně nastavení, z nichž každý může být kdykoliv ověřen a reprodukován. Dokáže se přizpůsobit jakékoliv poloze ventilů. Toto perfektní vyvážení systému znamená podle provedených zkoušek až šestiprocentní úsporu energie a až pětadvacetiprocentní úsporu v pohonu oběhového čerpadla.

Kompaktní jednotky

Pro dokonalé a přitom energeticky účinné vytápění, chlazení a větrání dodává firma Zehnder kompaktní jednotku ComfoBox. Tvoří ji propojení tepelného čerpadla se systémem přívodu, úpravy a odvodu vzduchu, který zahrnuje i přípravu teplé vody. Využívá teplo akumulované v půdě. V létě dochází k ochlazování vzduchu v interiéru, přičemž stejné výměníky pak působí při vytápění. Do úpravy vzduchu byla zahrnuta i regulace odpovídající relativní vlhkosti. Systém je rovněž ekologický, neboť využíváním tepla v půdě se omezují emise oxidu uhličitého.

ComfoBox se vyrábí v pěti výkonnostních verzích od 5 do 13 kW. Zařízení ohřívá vodu až na 55 °C a má vestavěnou nádrž na 400 litrů vody. Integrovaný ohřívač o výkonu 2 kW obstarává ohřev vody na 60 stupňů Celsia, aby se zabránilo tvorbě a množení bakterií Legionella. K výměně vzduchu je do zařízení integrována ventilační jednotka ComfoAir 500, jejíž účinnost je až 90 %. Kapacita je 550 m3/hod. při výstupním přetlaku 200 Pa.

Odsávací a větrací ventilátory mají samostatné pohony, takže výsledkem je dokonalé řízení proudění i spolehlivá regulace pohybu vzduchu. Systém pracuje bez jakýchkoliv pomocných zásahů proti námraze až do vnější teploty -8 °C. Může být vybaven digitálním časovým spínačem zapuštěným do ovládacího panelu umístěného v interiéru.

AUTOR: Ing. Vlastimil Šorm

Zdroj: STAVITEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí