zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

E15: Stát přidělil obří ekologickou zakázku bez výběrového řízení

17.02.2010
Sanace, staré zátěže
E15: Stát přidělil obří ekologickou zakázku bez výběrového řízení

Společnost Purum získala od ministerstva financí bez výběrového řízení obří ekologickou zakázku, za 560 milionů korun má zlikvidovat starou zátěž v areálu bývalé továrny Walter Engines v Praze. Informuje o tom dnešní vydání deníku E15. Ministerstvo využilo paragraf v zákoně o veřejných zakázkách, podle něhož může v krajně naléhavých nebo havarijních situacích výběr dodavatelů urychlit. Areál Waltrovky podle listu patří už dlouho k nejznečištěnějším místům v Praze.

"Ministerstvo preferuje otevřené zadávací řízení, ale v případě havarijních stavů není dostatečný časový prostor pro jeho uspořádání," uvedla mluvčí ministerstva financí Zuzana Chocholová.

Podle deníku se však o míře znečištění areálu Waltrovky mluví už několik let, záminkou pro vyhlášení havarijního stavu nebezpečí byla informace, že spodní vody obsahující agresivní látky mohou narušit izolaci tubusu metra mezi stanicemi Radlická a Jinonice. To vyvrací pražský dopravní podnik.

"Provádíme pravidelná měření, která by nám odhalila jakékoli změny konstrukce. Nic takového nehrozí," uvedl mluvčí podniku Ondřej Pečený.

Ministerstvo financí oslovilo kvůli vyčištění Waltrovky pět společností - Purum, Vodní zdroje, Ekosystem, Ekom CZ a Rumpold. Díky tomu se údajně podařilo snížit původně očekávanou cenu o devatenáct milionů korun.

Postup, kdy se obří ekologické zakázky přidělí bez výběrového řízení kvůli údajnému havarijnímu stavu, používá podle E15 ministerstvo financí častěji. Společnost Rumpold dostala zakázku na likvidaci ekologických škod v areálu bývalé Tlakové plynárny v Ústí nad Labem za 800 milionů korun, společnost Ekom CZ dostala zakázku na odstranění ekologických škod v areálu Walter Stará Boleslav. Ekosystem spolu s firmou Purum zase odstraňují ekologické škody v otrokovické společnosti Aircraft Industries.

Stát se k likvidaci ekologických škod vzniklých před okem 1992 zavázal při privatizaci. Zamořených lokalit je přes dvě stovky, proto se vláda pokusila vypsat ekologický supertendr. Zakázka ale kvůli odporu politických stran musela být zrušena. Česká inspekce životního prostředí odhadovala, že náklady na odstranění všech zbývajících škod nepřevýší 40 miliard korun. Stát byl ochoten zaplatit 114 miliard.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí