zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Prohlášení ACPP

19.02.2010
Recyklace
Prohlášení ACPP

Papírenský průmysl využívá obnovitelné surovinové zdroje a představuje dnes po potravinářském průmyslu jejich největšího uživatele. Je založen na recyklaci, ať už to byly historicky staré hadry nebo v současnosti použité papíry. Podíl sběrového papíru jako základní vláknité suroviny činil v ČR v roce 2008 45,7 %, což je méně, než je v EU běžné, stejně, jako procento recyklace ze spotřeby papíru, které činí 47,3 %. Žádoucí úroveň je 70 % recyklace a nejméně 55% využití sběrového papíru v domácí papírenské výrobě.

V absolutních hodnotách činil v roce 2008 objem sebraného sběrového papíru 733 tis. t a papírenský průmysl spotřeboval pouze 422 tis. t. Znamená to, že bylo vyvezeno celkem 311 tis. t ke škodě české ekonomiky i životního prostředí.

V ČR tedy chybí nová papírenská kapacita využívající sběrový papír v objemu přibližně dnešního vývozu. Asociace českého papírenského průmyslu (ACPP) proto vítá utvoření pracovní skupiny pro recyklaci při Radě hospodářské a sociální dohody, která se ustavuje v těchto dnech a současně doporučuje podporovat na všech úrovních orgánů veřejné a státní správy přípravu a možnou realizaci nové papírenské kapacity, umožňující dosažení většího podílu domácího zpracování sběrového papíru, omezení dovozů některých papírenských materiálů, založených na využití sběrového papíru a celkové ekonomické využití takové podnikatelské příležitosti. Současně konstatuje, že nová moderní papírenská kapacita nepředstavuje zatížení životního prostředí.

Jaroslav Tymich, člen představenstva ACPP

Zdroj: Logistika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí