zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Ostravě připravují ojedinělý monitoring ovzduší

19.02.2010
Ovzduší
V Ostravě připravují ojedinělý monitoring ovzduší

Lidé v Moravskoslezském kraji budou mít podrobnější informace o tom, jaké škodliviny dýchají. Zdravotní ústav v Ostravě chce spustit unikátní monitoring ovzduší. Na rozdíl od meteorologů bude mít mobilní stanice. A zaměří se také na látky, které se dosud příliš neměří.

Zdravotní ústav v Ostravě díky evropské dotaci nakoupil přístroje za bezmála 30 milionů korun. Mají podobu malých skříněk, které se dají jednoduše přenášet a uchytit třeba na zábradlí mostu nad silnicí nebo na stožáry.

Tři stanice budou přímo v krajském městě, další tři pak budou cestovat po vytipovaných místech v regionu. Zaměří se i na velmi malé prachové částice, dioxiny nebo polyaromatické uhlovodíky. Výsledky budou dostupné na internetu.

"Na začátku tam budou informace o přenosu z těch stanic. To znamená aktuální koncentrace na měřených místech. Po prvním roce tam už budou i první mapy, které ukážou, jak vypadá znečistění regionu a nakonec ještě přibudou predikce. Pokud by se něco změnilo, tak k čemu to povede," vysvětlil Jiří Bílek ze zdravotního ústavu.

Páka na velké znečisťovatele

Na výsledky se může podívat každý. Mimořádně ale budou zajímat úředníky. "Jsme schopni ovlivnit emise z podniků, vyjednávání jsou ale velmi obtížná, protože investor se nás vždycky ptá proč oni a proč tolik. Teď získáme další informace, které nám v argumentaci pomohou," řekl Milan Machač z krajského úřadu.

Zdravotní ústav plánuje, že testovací provoz spustí v polovině roku. Ostrá měření pak chce zahájit v roce 2011.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí