zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Větrný boom v Česku začíná postupně zpomalovat

23.02.2010
Větrná energie
Větrný boom v Česku začíná postupně zpomalovat

Rekordem skončil uplynulý rok v tuzemské větrné energetice. Naznačují to výsledky jedenácti měsíců vydané Energetickým regulačním úřadem. Větrné turbíny dodaly za tuto dobu do sítě 264 miliónů kWh elektřiny a instalovaný výkon dosáhl 179,42 MW, uvádí ERÚ. V provozu tak byly bezmála 1500 hodin, tedy po pětinu disponibilního času.

Větrný boom se však loni podle představitelů některých firem zastavil. Stěžují si zejména na dlouhé rozhodování na úřadech při schvalování územního plánu a posuzování dopadu stavby na životní prostředí (EIA). Hovoří o několikaletém odkladu projektů, které už se měly realizovat.

Platí to např. o německé firmě Ostwind, která měla už předloni spouštět první park 14 dvoumegawattových větrníků nedaleko severomoravských Oder. Průtahy však podle jednatele české pobočky Martina Vojáčka způsobily, že pilotní projekt začne firma až napřesrok, a to v severomoravském Oldřišově. Společnost přitom předpokládala, že do roku 2012 vybuduje větrné kapacity 100 MW, do roku 2015 ještě 90 MW s výhledem na dalších 100 MW. Stala by se tak jednou z největších větrných firem v Česku.

Celkový podíl větrné energetiky na výrobě elektřiny v Evropské unii dosáhne letos pěti procent, uvádějí projekce Evropské rady pro obnovitelné zdroje (EREC). Její analytici předpokládají, že v zemích sedmadvacítky dodají větrníky do sítě 176 terawatthodin proudu. Ze všech obnovitelných zdrojů má letos pocházet plná pětina elektřiny, celkem 704 TWh. Více než polovinu dodají vodní elektrárny, pětinu pak biomasové zdroje (viz http://www.ewea.org/index.php?id=195).

Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí