zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vrchlabí - první chytrý energetický region ČEZ

24.02.2010
Energie
Vrchlabí - první chytrý energetický region ČEZ

V rámci projektu Futur/e/motion připravuje ČEZ testování a zavádění inteligentních technologií v distribuční síti. Po vyhodnocení množství kritérií firma vybrala pro testování nejmodernějších energetických prvků mikroregion Vrchlabí. Dlouhodobý projekt Smart Region tak vstupuje do své první fáze, a Vrchlabí se tak stane prvním inteligentním regionem na východ od Německa.

Futuremotion neboli Energie zítřka je součástí úsilí o ekologičtější, efektivnější a ekonomičtější výrobu a přenos elektrické energie. Projekt je dlouhodobě zaměřen na testování inteligentních měřidel, nových automatizačních prvků v distribuční síti, připojení rozmanitých výroben elektřiny do sítě a v budoucnu i dobíjecích stanic pro elektromobily.

Rozhodnutí testovat co největší počet moderních technologií v jednom regionu potěšilo i zástupce města. Vrchlabí se tak přidá k regionům v západní Evropě nebo USA, kde takovéto testování probíhá, jako je např. město Boulder v americkém Coloradu, Malaga ve Španělsku, Amsterdam v Holandsku nebo německý Mannheim. Další projekty menšího rozsahu jsou např. ve Španělsku, Řecku a Dánsku.

"Spuštění projektu Smart Region je důležitou součástí evoluční cesty, kterou jsme se vydali po vyhlášení snahy o modernizaci a hledání nových inovací v oblasti energetiky v létě 2009. V tomto energeticky "inteligentním" regionu chceme vyzkoušet jak spolu mohou v malé lokalitě fungovat nejrůznější novinky: chytré měřící systémy v domácnostech, větší počet lokálních výrobních zdrojů včetně obnovitelných, dobíjecí stanice, sloučené výrobny elektřiny a tepla. Cílem je vyzkoušet v menším měřítku, jak inteligentní sítě dokáží napojit a řídit množství prvků ku prospěchu zákazníků a celé sítě," uvedl Milan Špatenka, ředitel rozvoje distribuce společnosti ČEZ

Inteligentní sítě neboli Smart Grids by měly v budoucnu v testovaném regionu a v delším horizontu v celé ČR zajistit např. lepší regulaci špiček spotřeby, rychlejší obnovení dodávky v případech poruch, nebo dokonce i takzvaný ostrovní provoz, který při přerušení důležitého vedení zajistí přepojení menšího regionu přímo na místní výrobní zdroje s vyrovnanou bilancí spotřeby a dodávky elektrické energie..

V současnosti vybírá ČEZ partnera na dodání inteligentních měřících systémů, které budou nainstalovány v první fázi Smart Regionu domácnostem a podnikům, aby mohly začít poskytovat první data v reálném čase o spotřebitelském chování zákazníků v regionu. Podrobnější informace k inteligentním energetickým sítím lze najít na www.futuremotion.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí