zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česká Lípa chystá další rozšíření sběru bioodpadu

24.02.2010
Bioodpady
Česká Lípa chystá další rozšíření sběru bioodpadu

V minulých dvou letech město pořídilo 500 nádob na tento odpad, v letošním roce objednalo dalších 100 popelnic, aby uspokojilo obyvatele, na něž se zatím nedostalo. Nové nádoby budou stát 80.000 korun, na dalších 800.000 pak přijde svoz a likvidace bioodpadu, který se sváží od 2. dubna do 26. listopadu každý pátek. ČTK to dnes řekla mluvčí městského úřadu Eva Markgrafová.

Bioodpad se v České Lípě třídí do speciálních hnědých nádob o objemu 120 litrů. "Do nádob patří především zbytky ovoce a zeleniny, travní hmota, plevel, listí, malé nebo drcené větve, hobliny a piliny," řekl Milan Blecha z městského úřadu. První hnědé nádoby rozmístila českolipská radnice před dvěma lety v lokalitách Svárov a Holý Vrch. Popelnice dostali majitelé rodinných domů, kteří mají o třídění tohoto odpadu největší zájem. V prvním roce se podařilo svézt téměř 150 tun odpadu. Loni dostali možnost třídit i obyvatelé rodinných domů na Slovance a celkový objem odpadu se zvýšil na 270 tun.

Odpad zpracovává čistírna odpadních vod v České Lípě. Zapojením do projektu získali obyvatelé České Lípy možnost ekologicky vytřídit organický odpad ze svých zahrádek a domácností. Radnice věří, že jeho objem dál poroste. Biologicky rozložitelné odpady totiž tvoří kolem 40 procent hmotnosti komunálních odpadů, zatím ale většinou končí na skládkách a ve spalovnách. Rozšíření projektu by mohlo podle starostky Hany Moudré snížit objem komunálního odpadu, jehož likvidace je podstatně dražší.

V Libereckém kraji není Česká Lípa jediným městem, které bioodpady třídí. Před více než rokem to zavedli například v Semilech, kde se ale naopak zaměřili na sídliště. Tam rozmístili velké kontejnery na bioodpad, obyvatelům rodinných domů nabídla radnice kompostéry. V současné době má v Semilech možnost třídit biologický odpad zhruba polovina obyvatel. "I v letošním roce počítáme s rozšířením, nakoupit chceme další kompostéry," řekl dnes ČTK semilský starosta Jan Farský. Semily také připravují výstavbu kompostárny, žádají na ni dotaci z Operačního programu Životní prostředí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí