zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obří skládka u Cehnic se stává minulostí

25.02.2010
Odpady
Obří skládka u Cehnic se stává minulostí

Strakonicko - U Cehnic na Strakonicku konečně mizí nebezpečná obří skládka, která doteď bránila rekonstrukci protrženého rybníka nad obcí. Nikdo na opravu nechtěl dát peníze, dokud nebude stará ekologická zátěž ze břehu pryč. Místní se přitom šest let báli každého deště. Teď jsou k opravě o krok blíž. Kraj a pozemkový fond totiž zaplatí likvidaci tisíce tun nebezpečných materiálů. Přijde to na 20 milionů korun.

Ledničky, pračky, kočárky, suť i pneumatiky lze nalézt na cehnické skládce. Denně odsud auta nyní odvážejí až 800 tun odpadu. Zástupce firmy likvidující skládku Naděžda Zamrazilová doplnila, že dosud bylo odvezeno 11 tisíc tun tříděného odpadu.

Z podloží odebírají experti vzorky. Znečištění spodních vod nezaznamenali, jak potvrdil Josef Makal z technického dozoru. Skládka vznikla v 80. letech. Postupně se sunula do míst, kde bývala vodní plocha. Jediným řešením byla její likvidace, šest let o to zastupitelé usilovali. Starostka Cehnic Helena Sosnová hovořila o znatelné úlevě místních obyvatel.

Rybník Křtí je ukryt pod nánosy bahna Rybník Křtí je ukryt pod nánosy bahna Až bude skládka kompletně zlikvidována, dojde k rekonstrukci dvouhektarového rybníka Křtí, který dnes vypadá tak, že rákosím si razí cestu jen potok a všude kolem jsou nánosy bahna. "Ještě letos chceme usilovat o odbahnění," prozradil radní Jihočeského kraje Karel Vlasák (ODS).

Právě protržený rybník ohrožoval Cehnice - nezachytil žádnou vodu a povodeň se pak valila přímo do obce. Než bude hráz opravena, musí ochránit domy alespoň provizorní opěrná zeď.

Video: Reportáž Aleše Hazuky naleznete na www.ct24.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí