zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Proti sinicím mají pomoci železité látky

25.02.2010
Voda
Proti sinicím mají pomoci železité látky

Podle Dětí Země může být efekt sporný

Brněnský krajský úřad povolil Povodí Moravy, s. p., výjimku z vodního zákona pro použití závadných látek do Brněnské přehrady, kterými jsou různé železité látky. Ty mají s tzv. biopreparáty a huminovými látkami likvidovat nadměrné množství sinic. Děti Země, které se řízení o použití těchto látek zúčastnily, mají ale pochybnosti, zda dlouhodobě kvalitu vody zlepší a zde nejde jen o obrovsky drahý experiment.

"Z podkladů ze spisu a z odborných materiálů, které jsme získali, nejsme až tak přesvědčeni, zda se podaří za stovky miliónů korun skutečně dlouhodobě zajistit nižší koncentrace sinic v přehradě, neboť i tak bude nadále probíhat značný přísun fosforu ze Svratky," tvrdí Miroslav Patrik z Dětí Země.

Za pozitivní signál od krajského úřadu naopak považuje nepovolení použít drahé chloridové a síranové látky s hliníkem pod názvem PAX-18, jejichž neškodnost vůči živočichům ve vodě není jednoznačně prokázána. Navíc jejich účinnost v boji proti sinicím na Máchově jezeře byla velmi nízká, takže by šlo o další experiment.

Z posudku Hydrobiologického ústavu Akademie věd ČR z Českých Budějovic například vyplývá, že účinky mnohých chemikálií v boji proti sinicím ve vodních nádržích Plumov, Brno a Luhačovice jsou jen krátkodobé, jelikož je do nich nadále přinášen nežádoucí fosfor a organické látky. Jejich použití bylo tak efektivní jen u nádrže v Luhačovicích.

"Zatím to spíše vypadá, že se přehrada letos za velké peníze prostě krátce vyčistí, aby před podzimními komunálními volbami mohly některé strany ukázat, že myslí i na lidi a nejen na sebe," myslí si Patrik.

Odkaz na internetové stránky:

Posudek BC AV ČR k návrhům opatření "boje" proti sinicím v nádržích Plumov, Brno a Luhačovice (16.05.08)
aa.ecn.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí