zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

United Energy chce stavět v Mostě spalovnu

26.02.2010
Odpady
United Energy chce stavět v Mostě spalovnu

Pokud získá včechna povolení, chtěla by firma provoz za až 3,5 miliardy korun zprovoznit v roce 2015.

Společnost United Energy, která v Mostě vyrábí teplo a elektrickou energii, chce vybudovat ve svém areálu spalovnu komunálního odpadu. Se zprovozněním zařízení projekt počítá v roce 2015. Cílem je mimo jiné i využití energetického potenciálu odpadů při kombinované výrobě tepla a elektřiny.

United Energy nabízí městům a obcím nižší cenu za likvidaci směsného komunálního odpadu. Vedení sedmdesátitisícového Mostu o této možnosti uvažuje. Nejprve je ale podle primátora Vlastimila Vozky nutné posoudit vliv spalovny na životní prostředí a splnit ekologické předpisy.

Náklady na vybudování spalovny dosáhnou podle zvolené varianty 2,2 až 3,5 miliardy korun.

"O kapacitě se rozhodne po stanovení disponibilního množství odpadu pro jeho energetické využití včetně efektivní dojezdové vzdálenosti do Komořan. Uvažujeme o dvou variantách, a to zpracování buď 100 tisíc, či 150 tisíc tun odpadu ročně. Zhruba stejné množství fosilních paliv bychom pak ušetřili," uvedla mluvčí United Energy Miloslava Kučerová.

V Česku bylo podle ní za posledních deset let uvedeno do provozu pouze jedno nové zařízení na energetické využívání odpadů, a to v Liberci.

"Nedůvěra k výstavbě obdobných zařízení vyplývá z neopodstatněných mýtů, že spalovna znečišťuje prostředí nebezpečnými zplodinami. Jde však o prokazatelně pozitivní zařízení, neboť získává energii ze zbytkového odpadu, který už se jinak využít nedá. Je navíc vybaveno vysoce výkonným filtračním zařízením," doplnila.

S tím ale nesouhlasí Jan Rovenský z Greenpeace ČR. "Jsme zásadně proti spalovnám komunálního odpadu, produkují ve srovnání s ostatními zdroji nesrovnatelně více karcinogenních chlorovaných uhlovodíků. Mnohem rozumnější je vytřídění papíru, skla, plastů a biomasy, které se dají zpracovat a využít mnohem lépe. Není ani pravda, že objem spáleného odpadu ušetří stejné množství uhlí," řekl.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí