zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČEZ letos státu 'pomůže' 45 miliardami korun

02.03.2010
Energie
ČEZ letos státu  pomůže  45 miliardami korun

Národní šampion, energetický gigant ČEZ, pokořil další rekord v zisku - loni vydělal 51,9 miliardy korun. Na velkou část z těchto peněz se už třesou politici. Jen dividenda vylepší příjmy rozpočtu nejméně o 20,7 miliardy, další miliardy do státní kasy zaplatí ČEZ na daních z příjmu.

Celkem půjde zhruba o 45 miliard, i přesto, že letos má ČEZ vydělat o desetinu méně než loni. "V tomto roce totiž pocítíme plný dopad finanční krize," říká šéf ČEZ Martin Roman. Půjde však jen o přechodný propad. Oživení na trhu by mohlo ČEZ nastartovat k opětovnému vzestupu zisků. Analytici proto nezatracují akcie firmy a věští, že letos by mohly stoupnout až o 15 procent.

Tři měsíce před volbami se navíc diskutuje o tom, jak peníze z dividendy ČEZ utratit. Sociální demokraté z nich chtějí přilepšit důchodcům mimořádným příspěvkem 2400 korun. Takzvané třinácté důchody by měly vyjít na pět až sedm miliard korun. "Vyplacení mimořádného důchodu v letošním roce z dividend polostátních firem zůstane naší prioritou i po volbách," řekl HN místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Ministerstvo financí se ale brání. Peníze jdou na zvláštní účet mimo rozpočet a zákon určuje, co se z nich má platit. "Třinácté důchody z dividendy jsou populistický krok. Stát musí z těchto peněz platit například ekologické škody, jdou z toho dotace na dopravní infrastrukturu," říká mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Utrácení peněz z dividendy nechce ani ODS. "Jsou vedle některých investic určené pro účely důchodové reformy," uvádí místopředseda ODS Petr Nečas.

AUTOR: Martin Petříček
AUTOR: Jana Sotonová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí