zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ředitel zoo Bobek se stal poradcem kampaně OSN k recyklaci odpadů

02.03.2010
Odpady
Ředitel zoo Bobek se stal poradcem kampaně OSN k recyklaci odpadů

Ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek se stal poradcem kampaně OSN za zodpovědné nakládání s jedovatými chemikáliemi a elektronickými odpady. Globální kampaň OSN byla zahájena tento týden na Bali na Společném mimořádném zasedání konferencí smluvních stran Basilejské, Rotterdamské a Stockholmské úmluvy, kterého se účastní ministr životního prostředí Jan Dusík. Cílem projektu je zvýšit obecné povědomí o hrozbách plynoucích z toxických jedovatých látek a odpadů.

Bobek je známý díky projektu ochrany goril žijících ve volné přírodě. Zájem představitelů OSN o podporu vnímá jako doklad o významu pražské zoo v očích mezinárodního společenství, sdělila ČTK mluvčí zahrady Jana Ptačinská Jirátová. A jak souvisí ochrana goril s recyklací elektronických odpadů? Prostředky pro ochranu volně žijících goril jsou v některých vyspělých zemích získávány mimo jiné sběrem starých mobilních telefonů od veřejnosti. Jde o akci na podporu ochrany goril východních (Gorilla beringei graueri), které žijí v Demokratické republice Kongo, konkrétně v oblasti národního parku Kahuzi-Biega.

"V mediální zkratce se občas uvádí, že se vybrané mobilní telefony recyklují a že se tím pomáhá gorilám, poněvadž se sníží spotřeba koltanu potřebného pro jejich výrobu," uvedl Bobek s tím, že nelegální těžba koltanu v Demokratické republice Kongo je velký problém. Upozornil současně ale, že podstatné je i to, že vybrané telefony jsou ve skutečnosti recyklovány jen z velmi malé části a naprostá většina jich je přeprodávána do zemí třetího světa. To může být podle ředitele chápáno jako pomoc rozvoji chudých zemí, ale také jako způsob, jak se zbavit nebezpečného odpadu a ještě na tom vydělat.

Pražská zoo telefony nesbírá. Bobek to nedávno vysvětlil právě komplikovaností problému a tím, že vybírání mobilů má jen symbolický charakter vzhledem k tomu, že koltan se těží zejména v Austrálii a v Brazílii a zodpovědní výrobci dnes už konžský koltan nepoužívají. Koltan k tomu není podle Bobka jediným problémem oblasti, především je tam bída a anarchie, napsal nedávno na facebook.

Pražská zoo proto loni poskytla prostředky z koruny z každého vstupného věrohodně kontrolované správě národního parku Kahuzi-Biega. Mají přispět k efektivnější ochraně goril východních.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí