zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Horké slunce s chladnou hlavou

03.03.2010
Solární energie
Horké slunce s chladnou hlavou

Poslanci patrně už v březnu schválí vládou navrženou změnu v zákoně, která umožní seškrtat podporu pro solární elektrárny. Pro českou zelenou energetiku je to překvapivě - skvělá zpráva. Důvodem pro plánované škrty je totiž spektakulární zlevnění elektřiny ze slunce. Poslanci před pěti lety schválili velmi dobrý a úspěšný zákon na podporu obnovitelných zdrojů energie, který má rozhýbat investice do domácích větrných a malých vodních elektráren, kotlů na biomasu a také solárních panelů. Součástí je i klauzule, podle níž Energetický regulační úřad může snižovat výkupní cenu až o pět procent ročně. Má motivovat k inovacím a snižování nákladů.

Jenomže legislativa míní a inženýři mění. Ano, náklady na postavení solární elektrárny klesají. Leč mnohem rychleji, než čekali i odvážní technosnílci. Během posledních deseti let padaly nikoli o pět, nýbrž v průměru o osm procent ročně. Loni postup nabral na tempu a během jediného roku se ceny propadly o desítky procent.

Sluneční elektřina je nadále velmi drahá. Avšak ceny je potřeba vidět v perspektivě. Když poslanci pro zákon hlasovali, kilowatthodina přišla asi na 13 korun. Podle toho stát stanovil výkupní cenu. Ale loňské komerční projekty stály průměrně v přepočtu zhruba osm až devět korun. Do konkurenceschopnosti má čistá energie ještě hodně daleko, ale ke kýžené metě svižně kráčí. Přesně tomu měla legislativa napomoci.

Ochlaďme hlavy. Čísla Energetického regulačního úřadu ukazují, že příspěvek na solární energii bude letos činit asi 10 haléřů z každé desetikoruny, kterou české domácnosti zaplatily za proud. Částka sice v příštích letech poroste, ale nezdá se, že by kdy měla překročit pět procent z ceny elektřiny. Poplašné zprávy, že vznikající rozdíl dramaticky zdraží elektřinu, jsou poněkud přitažené za vlasy. Nicméně není sebemenší důvod, aby stát třináctikorunovou výkupní cenou pomáhal projektům s osmikorunovými náklady.

Proto ministři chtějí bryskně pozměnit zákon, aby držel krok s rapidními inovacemi a dovolil rychlejší snižování podpory. Dobře činí. Stát tak koupí stejné přínosy za mnohem menší cenu a posílí motivaci k dalšímu zlevňování.

A přínosy jsou nemalé. Zdejší solární elektrárny už teď vyrábějí dostatek elektřiny pro 40 tisíc domácností. Exhalace skleníkových plynů sníží o ekvivalent 48 tisíc osobních aut. Domácí zdroj nezávisí na palivech dovážených z Ruska či odjinud. Dodávky pro nové odvětví otevírají dobrou příležitost pro české podniky, které těží z tradice strojírenské průmyslu, mají výborné inženýry a kvalifikované dělníky. K inovacím lze přistupovat dvěma způsoby. Dá se v nich vidět průšvih, který komplikuje život. Nebo příležitost s dětskými nemocemi, jež chceme překonat. Česká ministerstva i politické špičky sází na průšvih. Proto solární hi-tech vzniká hlavně v Kalifornii, Kalifornii a zase v Kalifornii, zbytku Ameriky, Německu a Japonsku.

Obzvláště zaráží kontraproduktivní rétorika vládních úředníků. Řečmi, které kolem návrhu vedou, vyvolávají zdání, jako by plánovali atak na zelenou energetiku. Což není právě chytrý postup, jak změnu zákona prodat. Více solární energie si podle výzkumu Eurobarometru přeje 85 procent Čechů; plány na razantní rozvoj čistých elektráren považuje za přespříliš ambiciózní všeho všudy 13 procent veřejného mínění. Vytvořit mezi lidmi mylný dojem, že politici připravují podraz na populární - a perspektivní - technologii, není dobrá cesta, jak rozumnému a praktickému opatření získat podporu.


Vojtěch Kotecký
Autor je programovým ředitelem Hnutí Duha

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí