Úterý, 16. dubna 2024

Zdraví na smetištích

Zdraví na smetištích

Lopuch je dvouletá bylina vyskytující se od nížin do hor jako obecný plevel, hojný zejména na rumištích, smetištích, navážkách, neobdělávaných půdách, kolem cest a polí apod.

Hvězdnicovité - Asteraceae

Latinský název

Arcitum lappa

Lidové názvy

Hořký lupen, knoflíky, babí kořen, lapáčky

Popis

Lopuch je dvouletá bylina se silně rozvětvenou lodyhou. Má dlouhý, vřetenovitý, dřeňový, zvenčí šedohnědý a zevnitř bílý kořen. Lodyha dosahuje výšky až 1,5 metru (v prvním roce 0,9 metru). Lopuch rozvíjí velmi velké přízemní a menší stonkové listy. Květy jsou černo fialové, složené do úborů nacházejících se na vrcholech lodyh. Listeny jsou zelené s dovnitř zahnutými háčky.

Výskyt

Lopuch se vyskytuje od nížin do hor jako obecný plevel, hojný zejména na rumištích, smetištích, navážkách, neobdělávaných půdách, kolem cest a polí apod. Dává přednost sušším a bohatším, zejména vápencovým půdám.

Droga

Kořen lopuchu. Sbíráme kořeny jednoletých rostlin. Vykopáváme je na podzim (říjen-listopad) anebo brzy na jaře (březen). Kořeny dvouletých rostlin nepoužíváme jako drogu, protože jsou dřevnaté a duté. Jednoletá rostlina se odlišuje tím, že nevytváří lodyhu, ale pouze listy a dvouleté rostliny mají květonosnou lodyhu. Kořeny jsou dlouhé a křehké. Po vykopání je umyjeme a nařežeme na kusy dlouhé do 15 cm. Suší se ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 40 °C. Vysušené kořeny jsou tmavě hnědé, uvnitř šedožluté. Jsou hořké, nevoní a nezapáchají. Uskladňují se na suchém a vzdušném místě. Mohou mít vlhkost maximálně 12 %.

Chemické složení

Kořeny lopuchu obsahují polysacharidy, inulin (do 45 %), proteiny (okolo 12 %), glykosid arkciín, silice, kyselinu palmitovou a stearovou, slizovité látky, třísloviny, hořčiny, bílkoviny, živice, tuky, sulfáty a fosfáty vápníku, draslíku a hořčíku aj. Listy obsahují silice, slizovité látky, třísloviny a kyselinu askorbovou.

Účinek a použití

Droga má diuretický, potopudný a antibakteriální účinek, zlepšuje látkovou výměnu, dobře účinkuje při dně, cukrovce, ledvinných a močových kamenech, gastritidě, žaludečních vředech, zánětech ústní dutiny, onemocnění kloubů a artrózách různého původu, některých kožních onemocněních, dermatitidě a ekzémech (ve formě obkladu).

V lidovém léčitelství se kořeny lopuchu doporučují při revmatismu, hemoroidech, malárii, žaludečních bolestech a meteorizmu, na zesílení a proti vypadávání vlasů, po poraněních a odřeninách (zevně).

Podobně jako lopuch větší je možné použít i lopuch menší (Arctium minus) a lopuch pavučinatý (Arctium tomentosum Miller).

ZDROJ:http://lecive-bylinky.celyden.cz, kráceno

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů