zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podlý útok na klimatologii

05.03.2010
Klimatické změny
Podlý útok na klimatologii

Kritici - nepočetní, leč agresivní - i dnes uplatňují taktiku zveličování vědeckých neshod, kterou cizelují už více než 25 let.

Několik týdnů před kodaňskou konferencí a několik týdnů po ní se věda o klimatu dostala pod palbu kritiků. Ti prohlašují, že záměrně potlačuje důkazy. Mezivládní panel ke změně klimatu (IPCC) byl obviněn z předpojatosti.

Veřejnost na celém světě tyto útoky uvádějí do rozpaků. Pokud se na existenci klimatické krize nedokážou shodnout experti, proč by vlády měly utrácet miliardy dolarů za její řešení?

Cigarety, freony a klima

Kritici - nepočetní, leč agresivní - uplatňují taktiku, již cizelují už více než 25 let. Nesmírně zveličují vědecké neshody s cílem zastavit realizaci opatření na poli změny klimatu, přičemž účet platí zájmové skupiny jako ExxonMobil.

Hrátky popíračů zdokumentovala řada knih. Autoritativním záznamem faulů bude Merchants of Doubt (Obchodníci s pochybností) od Naomi Oreskesové a Erika Conwaye, chystaná k vydání v půli roku 2010. Dokládá, že mást veřejnost a diskreditovat vědce se vytrvale snaží jedna a tatáž skupina potížistů, jíž poskytli platformu volnotržní ideologové na redakční stránce listu The Wall Street Journal.

Dnešní bojovníci proti snaze řešit změnu klimatu se mnohdy opírají o tytéž lobbistické skupiny, které stály po boku tabákového průmyslu v úsilí narušit důvěru ve vědecké poznatky spojující kouření s rakovinou plic.

Později bojovali proti důkazům, že oxidy síry z uhelných elektráren způsobují >>kyselé deště<<. Když se zjistilo, že chemické látky označované jako freony jsou příčinou úbytku ozonu v atmosféře, spustily nevybíravou kampaň, která měla znemožnit i tyto výsledky vědecké práce.

Ještě později uskupení bránilo tabákové giganty proti obviněním, že pasivní kouření způsobuje rakovinu a další nemoci. Od 80. let minulého století se tatáž skupina pustila do boje proti změně klimatu.

Třicet let omylů

Je ohromující, že ač se tyto výpady proti vědě mýlí už 30 let, stále se jim daří zasévat pochybnosti. Pravda je taková, že popírači změny se opírají o velké peníze, ať už jde o společnosti, které nechtějí platit dodatečné náklady na regulaci, či o volnotržní ideology vzpírající se vládním regulacím.

Poslední kolo ataků zahrnuje dvě epizody. První byl hackerský průlom do anglického střediska zaměřeného na výzkum změny klimatu. Ukradené e-maily poukázaly na nedostatek otevřenosti při prezentaci některých dat. Nehledě na podrobnosti případu, zpochybněné studie představují nepatrný zlomek drtivých vědeckých důkazů, jež dokládají opravdovost a naléhavost změny klimatu vyvolané lidskou činností.

Druhou potíží byla chyba týkající se ledovců ve zprávě IPCC. Panel vydává tisíce stran textu, v nichž se nepochybně objevují omyly. Chyby uprostřed rozsáhlé a komplikované zprávy IPCC však nepoukazují na zásadní nedostatky klimatologie, nýbrž na nevyhnutelnost lidské nedokonalosti.

Když vyšly e-maily a chyba najevo, autoři článků deníku The Wall Street Journal rozpoutali zlomyslnou kampaň popisující klimatologii jako podfuk a konspiraci. Tvrdili, že vědci vymýšlejí důkazy, aby získali granty. Směšné obvinění, myslel jsem si tehdy, vzhledem k tomu, že osočení vědci zasvětili život hledání pravdy a v porovnání se svými kolegy ve finančnictví a obchodu rozhodně nezbohatli.

Pak jsem si ale uvědomil, že zacílení útoku - vznést obvinění, že vědci se spikli, aby si z vědy udělali >>byznys<< - se neliší od stylu, který The Wall Street Journal a další využívali dřív, když bojovali proti regulaci u tabáku, kyselých dešťů, ztenčování ozonové vrstvy, pasivního kouření a dalších nebezpečných škodlivin. Jinými slovy, jejich argumentace je systematická a vykonstruovaná, ne autentická pro dané okolnosti.

Jsme svědky předvídatelného postupu ideologů a pravicových think tanků, usilujících o diskreditaci vědeckého bádání. Jejich tvrzení jsou už 30 let vyvracena, a přece se jim daří vyvolávat zdržení a zmatky.

Věda o změně klimatu je úžasná intelektuální činnost. Vědecké kapacity se v průběhu desítek let naučily >>číst<< v dějinách Země, aby porozuměly tomu, jak funguje klimatická soustava. Uplatňují špičkovou fyziku, biologii a přístrojovou techniku, aby prohloubily naše poznání.

A výsledná zpráva je jasná: rozsáhlé využívání ropy, uhlí a plynu ohrožuje biologické i chemické složky planety. Způsobujeme nebezpečné změny zemského klimatu a chemických vlastností oceánů, což vyvolává mimořádné bouře, sucha a další rizika, která naruší dodávky potravin a kvalitu života na planetě.

IPCC a klimatologové přinášejí zásadní poselství. Naléhavě potřebujeme transformovat energetické, dopravní, potravní, průmyslové a stavební systémy, abychom utlumili nebezpečný vliv člověka na klima. Je na nás, abychom poslouchali, porozuměli a pak v souladu s tím jednali.

(c) Project Syndicate 2010 www.project-syndicate.org

Jeffrey D. Sachs
- Vyučuje ekonomii a vede Institut Země na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.
- Je zvláštním poradcem Generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna.
- Založil neziskovou Millennium Promise Alliance zaměřenou na odstranění extrémní chudoby.

Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí