zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obce možná přijdou o právo zakázat jízdu vodním skútrům

08.03.2010
Voda
Obce možná přijdou o právo zakázat jízdu vodním skútrům

Obce mají podle navrhované novely zákona o vnitrozemské plavbě přijít o právo veta při schvalování plavebních drah pro vodní skútry. Ze schvalovacího procesu však zcela vyloučeny nebudou. Své připomínky budou moci vyjádřit ve správním řízení. Novelu chce ministerstvo dopravy (MD) předat do konce týdne k projednání vládě. ČTK to řekl ředitel odboru plavby ministerstva Vít Šimonovský.

Podle připravované novely by vodní dráhy schvaloval plavební úřad. Katastrálně dotčené obce budou moci podat písemné námitky proti navrhované vodní dráze. Na plavebním úřadě pak bude, jak v celé věci nakonec rozhodne.

Změnu zákona iniciovali v loňském roce majitelé vodních skútrů, kterým se nelíbilo, že obce musí dávat souhlas ke zřízení zóny pro provoz skútrů. Kvůli změně demonstrovali také v polovině loňského května před ministerstvem dopravy. Ministerstvo už tehdy mělo novelu zákona, který platí od 1.1. 2008, připravenu. Chybělo pouze vyjádření Svazu měst a obcí, který se také s majiteli skútrů na úpravě zákona domluvil.

Na provoz vodních skútrů si často stěžují rekreanti i obyvatelé obcí u vody. Lidem nejvíc vadí hluk z motorů i neukázněnost těch, kteří na skútrech a lodích nerespektují rychlostní limity a ohrožují plavce.

Vloni mohli jezdit majitelé vodních skútrů údajně jen po dvou drahách, jedna byla ve Štětí a druhá v Lysé nad Labem. Letos žádnou dráhu nemají a čekají, jak dopadne schvalování novely.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí