zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Solární elektrárny podle inspekce často ničí přírodu

08.03.2010
Solární energie
Solární elektrárny podle inspekce často ničí přírodu

Fotovoltaické neboli solární elektrárny se stávají čím dál víc předmětem diskusí. Na jedné straně je to zdroj, který by měl přispět k ekologičtější výrobě elektřiny. Odpůrci ale poukazují mimo jiné na náklady, které jsou spojeny s výstavbou slunečních elektráren a jež by se nakonec mohly promítnout do cen energie.

Česká inspekce životního prostředí dnes v Liberci upozornila na další potíž spojenou s fotovoltaickými projekty. Totiž na ekologické škody, které se s nimi prý příliš často pojí.

"Záměry jsou v mnoha případech situovány do nevyužívaných průmyslových nebo vojenských areálů, ale mnohdy zasahují i do přírodně cenných území," říká Iveta Krušková, která v liberecké inspekci životního prostředí vede oddělení ochrany přírody.

Krušková zároveň upozorňuje na to, že kvůli těmto záměrům se pak musí kácet mnohé dřeviny mimo les.

Podle Jaromíra Řeháka, prezidenta České fotovoltaické průmyslové asociace, se převážná část fotovoltaických elektráren staví na budovách, v průmyslových zónách nebo nevyužitých lokalitách.

"Ke každé stavbě se navíc vyjadřuje odbor životního prostředí," připomíná Řehák s tím, že ve zvláště chráněných oblastech ani nikdo podobnou stavbu nepovolí.

AUDIO - Iveta Krušková a Jaromír Řehák v poledních Ozvěnách dne

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí