zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Někteří stavitelé solárních elektráren na Českolipsku poškozují přírodu

07.03.2010
Příroda
Solární energie
Někteří stavitelé solárních elektráren na Českolipsku poškozují přírodu

Při výstavbě fotovoltaických elektráren na Českolipsku se ničí příroda. Ředitelka liberecké pobočky České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Hana Kolářová v pátek uvedla, že pokuta hrozí čtyřem firmám.

Inspekce řeší problémy s výstavbou elektráren v České Lípě, Mimoni, Ralsku a Markvarticích v Podještědí.

Ve třech případech firmy kácely stovky až tisíce stromů bez povolení a v jednom neměly přírodovědný průzkum ke zjištění, zda se na daném území nevyskytují vzácní živočichové a rostliny.

"Budoucí majitelé solárních elektráren se někdy ženou do výstavby bezhlavě v honbě za dotacemi a očekávanými zisky," podotkla Kolářová.

Inspekce může provinilým firmám dát pokutu až dva miliony korun. V jednom případě navíc inspektoři zakázali další kácení a firma, která neměla přírodovědný průzkum, musela práce úplně zastavit do doby, než jej bude mát k dispozici. "Už jenom to je pro firmu velký trest. Práce na výstavbě se zpozdí asi o půl roku," řekla ředitelka ČIŽP.

Výstavba solárních elektráren sice nepodléhá procesu EIA, i tak by ale podle Kolářové měly firmy svůj záměr včas projednávat s příslušnými orgány ochrany přírody.

"Včas neznamená přijít dva měsíce před zahájením výstavby. Přírodovědný průzkum může trvat až rok," upozornila.

Solární energie prožívá nyní v Libereckém kraji velký boom, vzhledem k tomu, že v současnosti je návratnost investice pět až sedm let díky nízkým nákladům a vysokým výkupním cenám. Loni v meziročním srovnání fotovoltaické elektrárny v Libereckém kraji vyrobily třiapůlkrát více energie - zhruba 700 megawattů. Firmy chtějí v kraji postavit dalších 350 elektráren, které by měly přinést zvýšení výkonu o 320 megawatt.

Autor: Marek Kuntoš

Zdroj: www.mediafax.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí