zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Geologie Toga (The Togo geology)

14.03.2010
Geologie Toga (The Togo geology)

Togo - africká země o rozloze cca 57 000 km čtverečných a se zhruba 5 milióny obyvateli. Základ oblasti je tvořen prekambrickými horninami, pouze jih je pokryt křídovými a tercierními sedimenty.

Část východního okraje západoafrického kratonu je tzv. severní dapaonská zóna, tvořená různými krystalinickými formacemi archaického až paleoproterozoického stáří. V této zóně jsou široce rozšířeny migmatity, ruly, amfibolity, granodiority a granity. Sedimentární formace neoproterozoického voltského bazénu jsou diskonformně ulopženy na birrimickém podkladu a dělí se na dvě litologické jednotky: na intra tility - tvořené zejména piískovci s pelity a siltity a supratility , jež jsou tvořeny tility, karbonáty a silexity.

Překryty jsou skupinou Mango. Mobilní zóna odpovídá neoproterozoickému Panafrickému hřbetu Dahomejského orogénu. Její externí část opdpovídá sedimentární sekvenci s břidlicemi s nízkým stupněm metamorfózy, jež tvoří přechodnou zónu mezi Voltským bazénem a Atakorským hřbetem, tvořený dvojslídnými svory.

Při pobřeží jsou vyvinuty příbřežní a aluviální sedimentární formace.

ZDROJ:http://resources.metapress.com, kráceno, upraveno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí