zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

I Čína a Indie chtějí chránit ovzduší, připojily se ke Kodaňské dohodě

11.03.2010
Klimatické změny
I Čína a Indie chtějí chránit ovzduší, připojily se ke Kodaňské dohodě

Bonn - Čína a Indie, které patří k největším původcům skleníkových plynů na světě, se dnes oficiálně připojily k právně nezávazné Kodaňské dohodě o ochraně ovzduší. Z největších znečišťovatelů ovzduší tak už na seznamu více než stovky zemí podporujících dokument chybí pouze Rusko. Kodaňská dohoda je nástupkyní tzv. Kjótského protokolu, jehož platnost vyprší v roce 2012.

Do sídla sekretariátu OSN pro změny klimatu v německém Bonnu dnes dorazil oficiální dopis čínského vyjednávače pro otázky životního prostředí Su Weje. V textu se uvádí, že je možné "přistoupit k začlenění Číny do seznamu".

Mezi státy souhlasícími s dokumentem se dnes zařadila i Indie. "Indie souhlasila po pečlivé rozvaze s umístěním do seznamu," podotkl v parlamentu v Dillí indický státní ministr životního prostředí Džajrám Rámeš.

Kodaňská dohoda z loňského prosince požaduje, aby růst teploty na planetě nepřekročil dva stupně Celsia v porovnání s předindustriální érou, tedy aby se udržel pod 1,3 stupně Celsia v porovnání se současností. Neplynou z ní ale pro žádnou zemi konkrétní závazky.

Dohoda předpokládá vytvoření zvláštního fondu a to, že rozvojové státy budou ročně dostávat na boj s klimatickými změnami finanční příspěvek v řádu desítek miliard dolarů, který by měl do roku 2020 vystoupat až na 100 miliard dolarů. Zejména chudé země a nevládní organizace považují nicméně Kodaňskou dohodu za nedostatečnou.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí