zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rychlovarné konvice a další možnosti úspor

14.03.2010
Energie
Ekologické stavění, bydlení
Rychlovarné konvice a další možnosti úspor

Rychlovarné konvice

Čaj, turecká káva, instantní nápoje, polévky a jídla. Pro přípravu všech těchto poživatin potřebujeme horkou vodu. Proto můžeme směle říci, že pokud pro ohřev vody využíváte elektrickou rychlovarnou konvici, půjde o jeden z nejvyužívanějších spotřebičů vaší domácnosti. To je také důvod široké nabídky těchto přístrojů nejrůznějších tvarů, designů a vlastností na trhu.

Zásadní výhody

Hlavní předností je přímý ohřev vody bez průchodů tepla několika materiály. Například při ohřevu na klasické elektrické plotýnce se teplo vytváří topnou spirálou, prochází litinovou plotýnkou kterou ohřívá, stejně jako dno nádoby, ve které vodu vaříte. Přímý ohřev tedy přináší rychlost a úsporu elektrické energie. Ohřev není třeba hlídat. Jakmile voda začne vařit, vestavěný bimetalový termostat konvici vypne.

Dvě koncepce

V poslední době prodejci stále více propagují varné konvice (tak říkáme rychlovarným konvicím častěji) s ukrytou topnou spirálou. Jde o princip, kdy má konvice kovové dno, ve kterém je topná spirála zalisována. Výhodou je lepší rozložení teplot, kdy se ohřev provádí celou plochou dna, což má za následek nižší teplotu povrchu dna oproti topná spirále a tedy nižší vylučování vodního kamene než na topné spirále. Další výhodou je snadnější údržba rovného dna varné konvice.

Starší koncepce varné konvice se vyznačuje topnou spirálou ponořenou v ohřívané vodě. Zde je ohřívána přímo voda, což má za následek o něco hospodárnější využití elektrické energie. Na druhé straně je konvice více citlivá na přehřátí, kdy ji můžete lehčeji zničit, pokud je topná spirála obrostlá vodním kamenem nebo pokud konvici zapněte bez vody. To ovšem v žádném případě neznamená, že konvice s ukrytou topnou spirálou nepotřebuje údržbu nebo že ji lze zapínat bez vody!

Energetická náročnost

Snad díky malým rozměrům varných konvic uživatelé často zapomínají na to, že jde o spotřebič s vysokým příkonem. Při připojení konvice do zásuvky na slabě jištěném okruhu společně s jiným silným spotřebičem se může stát, že jistič obvod rozpojí.
Je třeba si uvědomit, že varná konvice má příkon 1000 - 3000 W, což je asi 4,4 až 13 A. To je proud srovnatelný například s pračkou. Vysokým příkonem je dosahováno rychlého ohřevu a proto je v důsledku varná konvice energeticky i časově úsporná.

Další užitečnosti

Převážná většina varných konvic je vybavena vodoznakem nebo průhlednou částí nádoby, takže lehce poznáte kolik vody konvice právě obsahuje. Výjimkou jsou zpravidla konvice s celonerezovým pláštěm.
Velmi užitečným doplňkem je jemné sítko v nalévacím otvoru konvice. Pokud se z konvice odloupne část usazeného vodního kamene, zabrání jeho vylití do nápoje. V každém případě je však nutné konvici pravidelně odvápňovat.
Pojistka víka je užitečná z hlediska bezpečnosti při manipulaci s konvicí. Zabrání tomu, aby se víko otevřelo tlakem vody při větším naklonění nebo při převrhnutí konvice. Tak nás může ochránit před opařením.
Kontrolka činnosti svítí, pokud topné těleso ohřívá. Je výhodná pro rychlou kontrolu činnosti konvice.

Další možnosti úspory

Nedávno přišla firma Tefal s řadou konvic Vitasses, které jsou výjimečné tím, že lze nastavit teplotu, při které konvice vypne v rozmezí od 80 do 100°C.
To je velmi užitečné, protože často nepotřebujeme vodu vařící. Nastavením termostatu na potřebnou teplotu tedy ušetříme čas, elektrickou energii a připravíme jednodušeji kvalitnější nápoj.

ZDROJ: www.chadt.cz, kráceno, upraveno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí