zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Otazníky kolem oteplování

16.03.2010
Klimatické změny
Otazníky kolem oteplování

Jeffrey D. Sachs se v komentáři Podlý útok na klimatologii v Ekonomu č. 9/2010 zaměřil na kritiky adresované Mezivládnímu panelu ke změně klimatu.

Komentář Jeffreyho D. Sachse v podstatě ostře útočí na ty, kteří nesouhlasí se závěry Panelu OSN týkajících se klimatických změn. Nechci zde diskutovat o jeho argumentech. Je však třeba upozornit na některá zde uvedená tvrzení.

Autor píše o >>hrátkách popíračů<< a kritizuje >>volnotržní ekonomy<< na stránkách deníku The Wall Street Journal. Autoři tohoto listu prý rozpoutali zlomyslnou kampaň popisující klimatologii jako podfuk a konspiraci. Mluví o >>předvídatelném postupu ideologů a pravicových think-tanků<<.

Nevím, co zde znamená slovo >>pravicových<<, protože změny klimatu se zpravidla neoznačují politickými termíny.

Autor se ale nezmiňuje o rezoluci, předložené asi padesáti předními vědci generálnímu sekretáři Spojených národů 13. prosince 2007. Ani u nás nebyla v tisku o této rezoluci zmínka.

Argumenty, které tato skupina předložila, jsou dosti přesvědčivé. Myslím, že pan Sachs se měl soustředit na výklad jiných otázek, například proč ke klimatickým změnám, srovnatelným se změnami současnými, docházelo opakovaně v minulosti, v době, kdy průmysl ještě neexistoval.

A je řada otázek dalších, které nechci rozvádět. Co se týče využívání nerostných surovin, to sice ohrožuje životní prostředí, ale nemůže dlouhodobě změnit periodicitu klimatických změn, která je vázána na jiné faktory.

Klimatické změny mohou a musejí být předmětem diskuse. Závažné ale je, že (a to nejen u nás) se potlačují názory, které nejsou v souladu s oficiálním stanoviskem OSN o klimatických změnách.

Nejde zde hlavně o finanční zájmy některých mocných skupin, které si od boje proti klimatickým změnám slibují obrovské zisky?

Vladimír Šibrava, emeritní ředitel odboru věd o Zemi UNESCO v Paříži

Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí