zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidé na Ostravsku platí za znečištění zdravím i penězi

17.03.2010
Ovzduší
Zdraví
Lidé na Ostravsku platí za znečištění zdravím i penězi

Za znečištění ovzduší na Ostravsku lidé neplatí pouze svým zdravím, nýbrž i svými financemi, které vynakládají na léčbu onemocnění. Ekologická organizace Arnika spočítala, o jaké částky se jedná.

Sdružení Arnika vydalo zprávu, ve které píše o často opomíjené finanční stránce týkající se zdravotních dopadů znečištěného ovzduší. Ta ovšem není zanedbatelná, neboť se nejedná pouze o peníze, které lidé zaplatí v lékárně za léky či za poplatek u lékaře. Další nemalé finance musí totiž platit zdravotní pojišťovny.

"Požádali jsme proto dětskou lékařku Evu Schallerovou, která působí v Radvanicích, tedy v části Ostravy s nejvíce znečištěným ovzduším, aby zkusila odhadem vyčíslit, kolik vlastně doplatí její pacienti či zdravotní pojišťovny za to, že žijí v oblasti, kde jsou překračovány zákonné limity pro čistotu ovzduší," uvedla Vendula Krčmářová z ostravské pobočky sdružení Arnika.

Lékařka upozorňuje, že zejména v zimním období, kdy jsou rozptylové podmínky nejhorší, postihují zdejší děti respirační onemocnění, která mívají mnohdy značně komplikovaný průběh. Jako modelového pacienta uvedla doktorka Schallerová malého Adámka, který se narodil v červnu 2009.

"Rodina Adámka je zdravá, bez předpokladu rodového podílu alergické dispozice, dříve tu navíc nebydlela, tudíž nespadá do kategorie té historické třígenerační smogové zátěže. Rodina preferuje zdravý styl života a nekouří," přiblížila MUDr. Eva Schallerová.

"Tento malý pacient prodělal první zánět plic v říjnu, další v listopadu a poslední, velmi těžký, v prosinci. Poté se rodiče rozhodli odjet na dva měsíce s dětmi pryč z města, kde při pobytu v čistém horském vzduchu chlapec konečně vyzdravěl," cituje Arnika ve zprávě Evu Schallerovou.

Když tedy doktorka Schallerová propočetla náklady vzniklé v důsledku opakovaných onemocnění tohoto malého pacienta včetně všech vyšetření, léků i předpokládaných doplatků a také zvýšených životních nákladů rodičů, došla k částce přesahující padesát tisíc korun.

"U celorepublikových pojišťoven se nákladovost srovnává s celou republikou, a z toho vycházejí limity pro běžného obvodního pediatra v této zemi asi na 150 Kč na léky a 150 Kč na ostatní vyšetření, a to na celý kvartál. Protože jsem se nikdy nebyla schopná do něčeho podobného vejít, zaplatila jsem za předchozích patnáct let na pokutách asi milion korun," dodává MUDr. Schallerová.

Samozřejmě nelze opomenout chronická onemocnění, jako je astma, které kupříkladu v Radvanicích a Bartovicích komplikuje život téměř třiceti procentům dětí. Je zřejmé, že náklady na zdravotní péči jsou tedy v regionu díky špatné kvalitě ovzduší vysoké. Ať už v podobě "banálních" respiračních onemocnění, které v důsledku podrážděných sliznic mohou postihnout každého z nás, nebo závažnějších onemocnění, která se mohou projevit až po letech, uzavírá svou zprávu Arnika.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí