zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Město Hranice plánuje obnovu a zpřístupnění zámecké zahrady

20.03.2010
Příroda
Město Hranice plánuje obnovu a zpřístupnění zámecké zahrady

Zahrada u renezančního zámku v Hranicích na Přerovsku by se mohla v budoucnu otevřít pro veřejnost. Radnice se nepřístupný areál chystá upravit a doplnit vybavením pro odpočinek a trávení volného času. ČTK to dnes řekl starosta Miroslav Wildner (ODS). Celý projekt ale zatím existuje jen na papíře. Podmínkou je totiž získání evropského příspěvku v některém z dotačních titulů.
Zámecká zahrada leží v centru dvacetitisícového města. Nachází se v památkově chráněném území, západně od zámku, ve kterém sídlí hranický městský úřad. Podle představ radnice by se z ní měla v budoucnu stát odpočinková zóna s dětským hřištěm nebo zpevněnou plochou vyčleněnou mimo jiné pro sport a kulturu, přístupná z přilehlých ulic.
"Termíny oprav jsou ale závislé na tom, jak budou vyhlášeny jednotlivé dotační tituly," řekl Wildner. Kromě obnovy zámecké zahrady totiž radnice plánuje i opravu městského parku za řekou Bečvou. Ta rovněž počítá s novým mobiliářem nebo s obnovou zeleně, je ale také závislá na evropských penězích. Náklady na na ni se mají podle odhadů pohybovat kolem 20 milionů korun a podobnou částku si zřejmě vyžádá i obnova zámecké zahrady.
"Když budou finanční prostředky a dotace, samozřejmě se do obou akcí pustíme," dodal starosta Hranic. V letošním rozpočtu města na ně ale peníze vyčleněny nejsou.
Trojkřídlý dvojposchoďový zámek na hranickém Pernštejnském náměstí stojí na místě původní tvrze a pozdějšího hradu. Potřebám města budova slouží od poloviny 20. století. Radnice v minulých letech investovala například do rozsáhlé rekonstrukce zámeckých sklepů, která přišla na 15 milionů korun.
Hranice do letošního roku vstoupily s rozpočtem, který předpokládal příjmy 334,7 milionu korun a výdaje o pět milionů nižší. Mezi větší investice, které pro letošní rok radnice připravila, patří přístavba mateřské školky k základní škole na Šromotově náměstí za deset milionů korun nebo rekonstrukce šaten u venkovního bazénu. Na tu je v rozpočtu města vyčleněno 18 milionů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí