zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brontosauři staví školu v Himalájích

24.03.2010
Ekologické vzdělání a výchova
Brontosauři staví školu v Himalájích

Od konce března začíná ZČ Hnutí Brontosaurus Modrý kámen shánět finanční prostředky na stavbu internátu pro školu ve vesnici Mulbekh (Ladakh, severní Indie). Výstavba internátu umožní kvalitní výuku i pro děti z okolních vesnic. Ubytované děti zůstanou v kontaktu s rodinou a tradiční kulturou a nebudou odcházet za studiem do vzdálených měst, kde tráví většinu roku. Internát je navrhnut jako pasivní budova vytápěná pomocí solární energie. Navrhované řešení minimalizuje náklady pro ubytované studenty a je šetrné k životnímu prostředí. Spolupráce se školou vznikla v rámci rozvojového projektu "La Ngonpo -- Krajní meze", který v Ladakhu podporuje vzdělávání a kulturní hodnoty.

"Škola je velmi dobrým partnerem. Leží v odlehlejší oblasti Ladakhu, kde zatím rozvojová pomoc nedorazila. Už patnáct let je provozovaná místním komunitou, která usiluje o lepšího vzdělání pro vlastní děti, než poskytují státní školy. Avšak buddhistická vesnice Mulbekh leží v okresu s převážnou muslimskou většinou. Kvůli rozdílnosti náboženského vyznání nemá škola možnost dostat jakoukoliv státní podporu na své projekty. Rozšířením rozvojové pomoci se otevírá další možnost pro získávání financí a tak jsme byli požádáni ředitelem školy o pomoc při výstavbě internátu," přibližuje motivaci podpory Jiří Sázel, osoba pověřená jednáním ve věci veřejné sbírky.
Ladakh je oblast v indických Himalájích, která je kulturně velmi blízká Tibetu. V současné době jsou obyvatelé vystaveni kontaktu s jinými kulturami a modernímu způsobu života. To vede ke zpochybnění tradičních hodnot a ekologickým problémům. Od roku 2006 poskytuje projekt "La Ngonpo -- Krajní meze" potřebnou podporu při ! rozvoji v následujících oblastech: Rozvojový vzdělávací projekt sloužící pro přímé propojení škol v Čechách a Ladakhu, zprostředkování dobrovolnictví v Ladakhu pro zájemce z české veřejnosti, materiální pomoc ladackým partnerům.

Webová stránka veřejné sbírky: www.lnkm.cz

Kontaktní osoba: Jiří Sázel
Telefon: 603 534 730
E-mail: jiri.sazel@seznam.cz


Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí