zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Senát schválil zmírnění pravidel pro bezplatné emisní povolenky

26.03.2010
Klimatické změny
Senát schválil zmírnění pravidel pro bezplatné emisní povolenky

Senát včera hladce schválil zmírnění podmínek přidělování bezplatných emisních povolenek pro výrobce elektřiny a nově také tepla. Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident Václav Klaus, má současně kvůli evropské směrnici uložit leteckým dopravcům, aby od roku 2012 nakupovali emisní povolenky na skleníkové plyny způsobené jejich letadly.

Novela prodlužuje termíny pro investice do modernizace výroby, které jsou podmínkou pro získání povolenek zdarma. Ruší podmínku proinvestování poloviny hodnoty projektu do konce roku 2011. Nově by výrobci museli alespoň jeden projekt zahájit nejpozději v roce 2013 a vše dokončit nejpozději v roce 2019. Úprava navazuje na loni přijaté přidělování části povolenek zdarma, k výrobcům elektřiny přidává teplárny. Jinak by tak producenti tepla a chladu museli všechny povolenky kupovat v aukcích, což by se podle nich promítlo do vyšších cen tepla.

Povinnost nakupovat emisní povolenky se má týkat všech leteckých dopravců, jejichž letouny přistávají nebo odlétají z letišť na území Evropské unie. Dopravci již dříve uvedli, že to povede ke zvýšení jejich nákladů. Podle ministerstva životního prostředí ale budou dopravci dostávat do roku 2020 zdarma 85 procent povolenek, v dražbě budou nakupovat jen 15 procent.

Peníze z těchto dražeb stát použije na zavádění vhodných technologií v oblasti snižování emisí skleníkových plynů z dopravy.

Účelem novely je stabilizace emisí z letecké dopravy na úrovni průměru emisí z let 2004 až 2006. Tyto emise totiž od roku 1990 do roku 2004 vzrostly v zemích EU o 87 procent. Návrh počítá s tím, že za dva roky budou moci letečtí provozovatelé získat povolenky na 97 procent emisí průměrně vypuštěných za rok mezi lety 2004 a 2006. Mezi lety 2013 a 2020 bude množství povolenek sníženo na 95 procent.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí