zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Žádný oběd není k mání zadarmo

26.03.2010
Energie
Klimatické změny
Žádný oběd není k mání zadarmo

Poslanci odhlasovali novelu zákona, díky které získají teplárny bezplatně část emisních povolenek, pokud investují do modernizace. Zákonodárci původně schválili podmínky, které pro teplárny znamenaly riziko, že nestihnou včas investovat. Po roce 2012 by pak musely teplárny začít nakupovat povolenky v aukcích a jejich cenu, stejně jako investice do ekologizace, přenést do ceny tepla. Zdražení tepla by pocítilo 1,5 milionu domácností.

Novela, která měla podmínky upravit, vzbudila kritiku těch, kdo nedocenili motivační efekt tohoto opatření. Jeho cílem je pomoci teplárnám investovat do opatření, díky kterým budou produkovat méně emisí. Budou tedy potřebovat méně povolenek, což oceníme po roce 2020, až budou energetiky nakupovat všechny povolenky v aukci.

Je dobře, že dnes máme dva systémy, které umožňují financovat investice do čistých technologií a energetických úspor jak individuálním investorům a domácnostem, tak energetickým firmám. Efekty programu Zelená úsporám i "evropského" programu, financovaného z prodeje povolenek, se vzájemně doplňují a není důvod je měnit.

Na místě nejsou ani obavy, že teplárny svůj závazek k modernizaci nesplní. Plány si musí nechat schválit vládou, ale také Evropskou komisí. A pokud je nesplní, budou pokutovány. Instituce mají dostatečný vliv na to, aby zelenou dostaly jen projekty, které skutečně pomohou ke zlepšení životního prostředí.

Tím, že nyní poslanci rozptýlili nejistotu panující kolem zákona o emisních povolenkách, získaly teplárny čas na přípravu. Bezplatné povolenky jsou správnou motivací. Českým teplárnám se tím usnadňuje cesta k modernizaci a čistým technologiím. Je to dobrá zpráva pro české teplárenství i pro životní prostředí.

Tomáš Drápela, Teplárenské sdružení ČR

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí