zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Dauhá nad ekology definitivně zvítězili obchodníci

30.03.2010
Příroda
V Dauhá nad ekology definitivně zvítězili obchodníci

Dauhá - Včera delegáti končící mezinárodní konference o obchodování s ohroženými živočišnými druhy ještě dali šanci na ochranu žraloku sleďovému, dnes ale svůj návrh přehodnotili a ani tento ohrožený druh nebude ochráněn před obchodníky. Ti tak na konferenci definitivně zvítězili nad ekology.

Většina návrhů ekologů v Dauhá vůbec neprošlo. I když se zde vůbec poprvé hovořilo o vlivu oteplování na život ledních medvědů, zákaz s obchodováním s nimi nakonec neprošel. Účastníci jej hlasováním zamítli, protože se přiklonili k odpůrcům, podle nichž tohoto savce ohrožuje spíš mizení ledovců než nadměrný lov a obchod.

Neprošel ani zákaz lovu tuňáků. Navíc účastníci neodsouhlasili ani zákaz obchodování se čtyřmi druhy žraloků. Včera smetli ze stolu návrh na ochranu žraloka dlouhoploutvého, kladivouna a ostrouna obecného, dnes navíc delegáti přehlasovali včera odsouhlasený návrh na ochranu žraloka sleďového.

Dnešní korekční hlasování přestála jen slonovina, s níž se nadále nebude moci obchodovat, což si přály Zambie a Tanzanie.

Velkou zásluhu na výsledcích hlasování o tuňácích, žralocích a také o vzácných korálech má japonská delegace, která chtěla stůj co stůj obchod s těmito živočichy uhájit. Pokud by to totiž nedokázali, zřejmě by to zruinovalo japonské rybářství. Podle účastníků byli Japonci na konferenci nejlépe organizovaní a vytrvalí. Jednali s velkými i malými zeměmi.

Ačkoli ředitel japonského úřadu na ochranu ekosystému Hisaši Endo tvrdí, že se delegace držela faktů a nikoho k ničemu nenutila, zástupci některých zemí říkají něco jiného. Keňa, která v případě tuňáků i slonoviny hájila opačné názory než Japonsko, tvrdí, že Japonci zaplatili zástupcům rybářských organizací nejmenovaných afrických zemí za to, aby přijeli na konferenci a hlasovali "projaponsky".

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí