zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Golfský proud se nezpomaluje, zjistili vědci

02.04.2010
Klimatické změny
Golfský proud se nezpomaluje, zjistili vědci

Dramatické předpovědi, podle kterých se v důsledku globálního oteplování mohou zastavit hluboké mořské proudy a mohou nastat nezvratné klimatické změny, se zřejmě nevyplní. Tvrdí to američtí vědci z Americké geofyzikální unie (AGU), kteří při sedm let trvajícím výzkumu Golfského proudu nezaznamenali žádné známky jeho zpomalování.

Golfský proud a následné mořské proudy mají zásadní vliv na cirkulaci tepla po celé planetě. Podle dřívějších studií by tání arktických ledovců mohlo tyto proudy zastavit, což by naopak způsobilo dramatické ochlazení a nástup nové doby ledové. V roce 2004 se tyto teorie staly předlohou katastrofického snímku Den poté.

Vědci zkoumali mořské proudy v letech 2002 až 2009 za pomoci hloubkových a povrchových sond, jejichž pohyb byl monitorován satelitem.

Studie, publikovaná v odborném časopise Geophysical Research Letters, potvrdila, že v krátkodobém horizontu podléhá proudění v oceánech dramatickým změnám, nedá se v něm ale odhalit jakýkoli dlouhodobý trend.

Podle starších satelitních dat, které se datují až do roku 1993, by se proudy mohly za toto období naopak trochu zrychlovat. Tento závěr ale nemohli vědci s jistotou doložit.

"Změny, které jsme zaznamenali, jsou pravděpodobně součástí přirozených přírodních cyklů," citovala stanice BBC Joshe Willise z kalifornské výzkumné stanice NASA. Nepatrné změny v proudění, které vědci zaznamenali v roce 1993, podle Willise korespondují s přirozeným oteplováním a ochlazováním Atlantiku, které se odehrává v periodách celých dekád.

Josh Willis zdůraznil, že model, který využili hollywoodští filmaři, je stále pouhou fantazií. "Můžeme souhlasit snad jedině s tím, že atlantické proudění je opravdu důležitým faktorem pro utváření světového klimatu," řekl Willis.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí