zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nenasytné sushi bary

03.04.2010
Příroda
Šlendryján
Nenasytné sushi bary

Nejdražší ryba světa směřuje k vyhubení. V Dauhá se nedohodli na omezení obchodu s tuňáky.

Tuňák obecný se sice pod vodou jeví jako stříbrný projektil, jeho barvou by ale měla být spíše zlatá. V lednu se na japonské aukci prodal na kost zmrzlý 232 kilogramů vážící kus za 180 tisíc dolarů.

I když průměrná cena této ryby je přibližně čtyřikrát nižší, roční legální celosvětový obrat tohoto odvětí převyšuje sedm miliard amerických dolarů. Tuňák obecný nekončí na rozdíl od svých menších příbuzných v konzervách, ale z převážné části v japonských sushi barech.

Zlatý důl však během příštích několika let zřejmě neodvratně vyschne.

Ryba se špatnými lobbisty

Úlovky tuňáků v posledních letech klesaly, i když odběratelské ceny jsou příznivé a konkurence početná. Týkalo se to všech lovných oblastí včetně té nejvýznamnější ve Středozemním moři a v části východního Atlantiku.

Stále hlasitěji se proto mluví o nutnosti snížení kvót či úplném zastavení lovu. Bohužel jen mluví.

Tuňákovité ryby mají díky svému ekonomickému postavení svou vlastní mezinárodní vládní organizaci ICCAT. Ta má dozírat na populace v Atlantiku a Středozemním moři a určuje lovné kvóty. Dlouhé roky ovšem ignorovala rady vlastní vědecké komise a určovala lovné kvóty vyšší, než byla odborná doporučení. V některých letech až dvojnásobně. Rybářské flotily navíc i podle ICCAT nalovily ve skutečnosti až dvojnásobek povolených kvót. Statistiky nyní naznačují, že druh je ohrožený vyhynutím.

Pohřeb s mezinárodní účastí

Ochranáři a odborníci proto s nadějí vzhlíželi k zasedání mezinárodní organizace CITES, regulující obchod s ohroženými druhy, které skončilo minulý týden v katarském Dauhá.

Návrhy na přeřazení tuňáka do kategorie přísně chráněných druhů, které by znemožnilo legální obchod s ním, tam však byly poměrně jasnou většinou (68 hlasů proti 20) zavrženy.

>>Vlastně to není až tak překvapivé,>Tuňák je ryba pohybující se na velkých rozlohách, a u těch se politická shoda hledá těžko,>U tak pohyblivých ryb je i kontrola dodržování nařízení velmi náročná,>Ano,>Nasvědčuje tomu příklad atlantických tresek u východního pobřeží Kanady.

Další možností ale je, že se místní ekosystém přesunul do nového rovnovážného stavu,>Tresky u kanadského pobřeží zůstanou možná do budoucna menší než v minulosti, protože selekční tlak rybolovu upřednostňoval malé, rychle dospívající jedince,>O podobném rozpětí scénářů se dá uvažovat i v případě tuňáků,>Zdá se, že nejsme schopni zastavit nadměrný lov tuňáků, takže jejich chov v zajetí by mohl být naší jedinou nadějí pro záchranu jak tohoto druhu, tak celého trhu,
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí