zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Cena Josefa Vavrouška je živou připomínkou smutného výročí

04.04.2010
Obecné
Cena Josefa Vavrouška je živou připomínkou smutného výročí

Je tomu patnáct let, co první československý ministr životního prostředí a významný ekolog Josef Vavroušek tragicky zahynul pod lavinou v Tatrách. Jeho odkaz však zůstává stále živý - například v prestižní Ceně Josefa Vavrouška, kterou Nadace Partnerství a Nadace Charty 77 každoročně oceňují aktivity ve prospěch životního prostředí. Navrhnout kandidáty za ekologický čin můžete do konce dubna i vy. Generálním partnerem ceny je společnost Českomoravský cement.

Zpráva o smrti Josefa Vavrouška šokovala před 15 lety nejen jeho přátele, ale i tehdejší politiky, ochránce životního prostředí, univerzitní profesory a jeho studenty. "Josef Vavroušek nebyl představitelem fundamentálního názoru, ale dokázal spojovat lidi různých profesí a odborně diskutovat s techniky, přírodovědci i sociology. Rozdával kolem sebe nezměrnou vůli i energii a naplňoval jimi všechny, jimž záleželo na životním prostředí a stylu života, který nedrancuje přírodní zdroje a bere ohled na příští generace," uvádí programový ředitel Nadace Partnerství Tomáš Růžička.

Cena Josefa Vavrouška není omezena na profesi ani věk, o jejím udělení rozhodne jedenáctičlenná porota složená z předních odborníků a osobností v oblasti ochrany životního prostředí. Nominovat můžete do 30. dubna prostřednictvím jednoduchého elektronického formuláře na webových stránkách Nadace Partnerství www.nadacepartnerstvi.cz Slavnostní vyhlášení se uskuteční 7. června 2010 na půdě Britského velvyslanectví v Praze.

"Všem, kteří cenu s jeho jménem získali, by Josef Vavroušek jistě rád podal ruku. Takto ji může podat alespoň obrazně. Každoroční udělování jeho ceny je pro nás i připomínkou jeho osobnosti - slušnosti, zapálení pro věc a pokoře k přírodě. Všichni jeho pokračovatelé zaslouží hluboký obdiv k tomu, co dělají. A nemusí to být jen nositelé Ceny Josefa Vavrouška," uzavírá Tomáš Růžička.

Kontakt: Mgr. Zbyšek Podhrázský, Nadace Partnerství, 515 903 129, zbysek.podhrazsky@nap.cz

Více informací o ceně, včetně seznamu všech laureátů a finálových nominalistů: www.nadacepartnerstvi.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí