zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rajské zahrady - Zapomenutý Bečov

03.04.2010
Příroda
Rajské zahrady - Zapomenutý Bečov

Co se stane, když zahradník přestane o své dílo pečovat, zjišťují Arnošt Goldflam s Josefem Poláškem v Bečově nad Teplou, kde se šedesát let nikdo nestaral o unikátní alpinum

Arnošt Goldflam a Josef Polášek tentokrát představují místo, které se ocitnulo na pokraji zapomnění. Jsou zahrady, které dodnes vydávají svědectví o prozíravosti a fantazii našich předků, i zahrady, jejichž osud odráží pohnuté osudy země.
Mezi ty druhé patří alpinum v Bečově nad Teplou, malebném městečku v západních Čechách. Scenérie Bečova patří k těm nezapomenutelným - gotický hrad romanticky se vypínající na skalním ostrohu je doplněn renesančním palácem i samostatně stojícím barokním zámkem.
Zahrady, které ke stavbám přiléhají, sice nebyly v minulém století příliš udržovány - na terasách barokní zahrady byly dokonce založeny školní pozemky a také anglický park v podhradí je zanesen náletovými dřevinami - v poslední době se však pomalu obě zahrady probouzejí k životu.
Ještě horší osud potkal Beaufortské alpinum v nedalekém údolí. Alpinum založené na přelomu 20. a 30. let mělo co do velikosti a rozmanitosti předčít slavné alpinum v Průhonicích, téměř 60 let se však o něj nikdo nestaral. Teprve v poslední době se místním nadšencům podařilo vyvolat zájem o tuto doslova džunglí zarostlou lokalitu, která však ve svém nitru stále skrývá desítky unikátních rostlin.

Obrázky (c)2010 GEODIS Brno - Podmínky použití
Mapa
Satelitní
Zobrazit popisky
Terénní
20 st.
10 m

Zpět na mapu

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí