zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

06.04.2010
Obecné
Krátce - různé

Mercedes-Benz vyvíjí novou generaci elektromotorů pro pužití ve svých hybridních automobilech a již pro ně buduje továrnu v Berlíně, která tak dodá důležitou součást celého hybridního systému vozů, které budou na trh uváděny od roku 2012. Elektromotory s výkonem 15 kW a více budou integrovány do automatické převodovky, což je koncepce, která umožňuje rekuperaci pohybové energie při brzdění. V současnosti je hala s plochou 4000 m2 adaptována pro nový druh produkce a automobilka investuje do vývoje nových elektromotorů okolo 40 milionů eur a pracovat na nich bude padesátka odborníků.

Výběrové řízení o nejlepší komunikační koncept pro projekt Zelená úsporám vyhlásil Státní fond životního prostředí. O vítězném návrhu rozhodne z 60 % cena, ve zbytku bude posuzována kvalita a kreativita konceptu. Uzávěrka soutěže je 21. dubna.

Britská obdoba Rady pro reklamu Advertising Standards Authority (ASA) zakázala reklamu, kterou Renault představil na britském trhu novou řadu elektromobilů. Tvrdí v ní, že produkují nulové emise. Reklamu vytvořila pro francouzskou automobilku agentura Publicis. ASA přišlo 17 individuálních stížností na to, že Renault ve své reklamě nezohledňuje dopady na životní prostředí, ke kterým došlo při výrobě vozu. Renault se ohradil, že vůz neprodukuje emise, pokud je poháněn elektřinou z obnovitelných zdrojů. ASA ale říká, že pokud bude napojen na elektrickou síť v Británii, pak k emisím CO2 dojde.

Greenwashingovou cestou, jíž nyní nejčastěji jdou energetické společnosti a automobilky, se vydala i SHP Group v komunikaci značky toaletního papíru Harmony. Ekologický spot, v němž společnost sděluje, že vyrábí své produkty z recyklovaného papíru, bude v Česku nasazen tento týden. Na Slovensku už běží. Kampaň využije kromě televize i tisku, internetu a in-store komunikace. Vytvářely ho v Česku agentura Mark BBDO, na Slovensku 2 Create.

Šest milionů korun na třídění odpadu dá letos Karlovarský kraj a společnost EKO-KOM, která se tříděním odpadu zabývá. Kraj na akci přispěje jednou čtvrtinou z celkových nákladů, z nichž část půjde na odpadové nádoby pro obce, část pak na propagaci třídění ve školách i v domácnostech. Přestože třídění odpadu v kraji výrazně stoupá, zaostává Karlovarský kraj stále za celostátním průměrem.

V pořadí druhá vycházka z cyklu Geologická historie Prahy a okolí zavede zájemce na hřbet Dědu nad Berounem, kde dominují horniny z období ordoviku staré více než 450 milionů let. Na instruktivních skalních odkryvech budete moci vidět, jak horniny a fosilní zbytky živočichů pomáhají rekonstruovat přírodní prostředí v dávné minulosti. Sraz je v sobotu 10. dubna v 10:15 na železniční zastávce Králův Dvůr.Trasa je dlouhá 10 km a končí v Nižboru. Kladívka s sebou.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí