zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Novinky ze světa fotovoltaiky

09.04.2010
Solární energie
Novinky ze světa fotovoltaiky

Ačkoliv se to při pohledu na žalostný stav legislativy kolem solární energetiky nejen u nás, ale i například v Německu, může zdát nepravděpodobné, solární elektrárny nejsou jenom ždímačky peněz z dotací, ale může to být opravdu seriózní zdroj energie. Po celém světě probíhá vývoj nových, levnějších a účinnějších fotovoltaických článků často z velmi exotických materiálů.

Vědci z Lawrence Berkeley National Laboratory po patronací americké ministerstva energetiky zveřejnily v posledním čísle Nature Nanotechnology popis keramického materiálu feritu vizmutu, tedy sloučeniny železa, kyslíku a vizmutu. Tato sloučenina má velmi exotické vlastnosti, je zároveň ferroelektrická a ferromagnetická a její krystalickou mřížku a tím i její fotovoltaické vlastnosti lze ovlivňovat elektrickým polem. Oproti klasickým křemíkový článkům tak tento materiál dokáže poskytovat napětí až 16 V.

Další věcí, která prodražuje solární články, je speciální antireflexní vrstva na jejich povrhu. Pokud ale vyrobíte články z černého křemíku, tuto vrstvu nebudete potřebovat. Faktem je, že prozatím jejich účinnost není tak vysoká jako u klasických zařízení, ale to může kompenzovat nižší výrobní cena. National Renewable Energy Laboratory prezentovala postup, tyto články vyrobit koupelí ve speciálním roztoku místo vakuového napařovaní a její prototyp dosáhl nového rekordu - účinnosti 16,8% .

A nakonec jedna novinka z domova - firma Elmarco, přední světový výrobce zařízení pro nanotechnologie ve spolupráci s ČEZem zahájili testování nových fotočlánku z nanovláken, vyrobených Elmarcem.

Zdroje:
http://newscenter.lbl.gov/...olar-energy/
http://www.technologyreview.com/...24968/page1/
http://www.elmarco.cz/...-releases/19

www.vtm.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
14
8. 2017
14-18.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
21
8. 2017
21-25.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
MŽP ČR
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí