zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tišnov zvažuje, jak podpořit obyvatele třídící odpad

09.04.2010
Odpady
Tišnov zvažuje, jak podpořit obyvatele třídící odpad

V Tišnově na Brněnsku radnice zvažuje, jak podpořit lidi, kteří třídí odpad. Dnes platí paušální pětisetkorunu za likvidaci odpadu bez ohledu na to, kolik popelnic naplní. Podle starosty Františka Svobody (KDU-ČSL) zatím formu zvýhodnění na radnici nestanovili. "Rozhodně ale nějaký systém do příštího roku připravíme, aby občané pocítili nějakou pochvalu i ve finanční oblasti, nejen tu slovní," řekl starosta ČTK.

O ocenění lidí třídících odpad uvažují v Tišnově poté, co loni systém separace odpadu nebyl ztrátový. Náklady na třídění ve městě dosáhly zhruba 730 000 korun, od společnosti EKO-KOM dostala radnice o něco víc peněz. "Je tam kladné saldo. Předčilo to naše očekávání," uvedl starosta.

Po úspěchu se v Tišnově snaží systém třídění odpadu dál rozšířit o ekologickou likvidaci biologického odpadu. Loni si radnice vyzkoušela pilotní projekt jeho svozu z vilkových čtvrtí. Podle starosty přinesl dobré výsledky. Město se proto nyní na bioodpad bude soustředit. "Jsou tam velké rezervy, v popelnicích ho je pořád dost," uvedl Svoboda. Odborníci obecně odhadují, že kompostovatelný odpad tvoří v popelnicích asi čtvrtinu jejich obsahu.

Ziskovostí systému třídění odpadu jsou v Tišnově výjimkou. Třeba vyškovská radnice na něj doplácí. Roční náklady se pohybují kolem tří milionů korun, od společnosti EKO-KOM město získá asi tři pětiny nákladů a zbytek platí ze svého rozpočtu, řekla ČTK mluvčí radnice Dana Bednářová.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí