zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Fischer poslal na Hrad nominaci Bízkové do čela MŽP

08.04.2010
Politika
Fischer poslal na Hrad nominaci Bízkové do čela MŽP

Praha - Nominaci dosavadní náměstkyně Rut Bízkové na post ministryně životního prostředí už premiér Jan Fischer poslal prezidentu Václavu Klausovi. Novinářům to dnes řekla sama Bízková. Hrad se podle ní k věci vyjádří zřejmě až v pátek, důvodem je blížící se schůzka prezidentů Ruska a USA Dmitrije Medveděva a Baracka Obamy v Praze.

Poté, co premiér Fischer v úterý rozhodl nabídnout Občanské demokratické straně, aby nominovala nového ministra životního prostředí, navrhl dnes Bízkovou předsedovi vlády jako kandidátku volební lídr ODS Petr Nečas. Bízková kvůli tomu vystoupila z ODS, neboť premiér si jako podmínku kladl, aby kandidát byl nejen kvalifikovaný, ale také bezpartijní. Nominaci Bízkové ihned začali kritizovat ekologičtí aktivisté.

Bízková si nominace podle svých slov váží, jako kandidátka však zatím nechtěla hovořit o svých prioritách.

"Bízková dnes dopoledne vystoupila z ODS. Splňuje tak všechny předpoklady pro to, aby byla naším nestranickým kandidátem na ministryni ve vládě Jana Fischera. Očekáváme nyní, že se předseda vlády k naší nominaci vyjádří," uvedl Nečas v poledne na tiskové konferenci ODS.

Nečas novinářům řekl, že svůj návrh s premiérem dopředu konzultoval. "Ano, samozřejmě jsem s ním o tomto jménu mluvil dříve, než jsem mu ho poslal písemně jako návrh," potvrdil. V úterý večer, po schůzce s Fischerem a zástupcem ČSSD jméno, o němž se spekulovalo, ale zveřejnit nehodlal.

Pokud prezident nominaci potvrdí, nová ministryně převezme úřad od ministra zemědělství Jakuba Šebesty (za ČSSD), který ministerstvo řídil po rezignaci Jana Dusíka (za SZ). Dusík z vlády odešel kvůli sporu s Fischerem o rychlost posouzení přestavby elektrárny Prunéřov. Zelení pak přestali vládu podporovat a k odchodu přemluvili i ministra pro menšiny a lidská práva Michaela Kocába.

Nabídnutí nominace ministra životního prostředí občanským demokratům je podle Fischera snahou obnovit shodný poměr nominantů stran v kabinetu, kdy ČSSD bude mít osm a ODS také osm ministerstev. Premiér zdůraznil, že svůj post považuje za "stojící mimo stranické struktury" a do podobných počtů se nezahrnul. Nepřímo tak dal za pravdu občanským demokratům, ČSSD totiž premiéra v posledních týdnech označuje za člověka nominovaného právě ODS.

Posouzení modernizace elektrárny zatím není uzavřeno, jak dnes informovaly Hospodářské noviny, ČEZ přesto začal s nákupy potřebné technologie. Náměstek zodpovědný za přípravu dokumentu Karel Bláha ČTK řekl, že posudek je připraven pro podpis ministra. V této souvislosti kritici projektu upozorňují na to, že Bízková byla v 90. letech zaměstnankyní skupiny ČEZ jako mluvčí uhelných elektráren.

Bízková novinářům řekla, že pokud je dokumentace ČEZ úplná, není proč s rozhodnutím otálet. Protože ale celý spis nezná, nechá si čas na jeho prostudování.

Za neuvěřitelné vyvrcholení politické krize, kterou prý vyvolal ČEZ svým tlakem na vydání posudku, považují případné jmenování Bízkové kritici projektu modernizace uhelné elektrárny Prunéřov. "Nezbývá než pogratulovat (generálnímu řediteli ČEZ) Martinu Romanovi k úspěšné politické rošádě. Fakt, že se mu podařilo během pár týdnů zabránit vydání negativního stanoviska k Prunéřovu, vyvolat vládní krizi, vystrnadit z vlády zelené a zařídit, že klíčový post ministra životního prostředí nakonec obsadí bývalá mluvčí uhelných elektráren, ... je obdivuhodný. Bereme to jako další explicitní důkaz, že v této zemi politici neřídí ČEZ, ale ČEZ řídí politiky," uvedl v tiskové zprávě Jan Rovenský z Greenpeace.

"Ministerstvo vždy rozhodovalo nestranně, bez ohledu na to, kde pracovali jeho zaměstnanci dřív," reagovala na to Bízková.

Jako prioritu nového ministra vidí Fischer bezodkladné řešení problémů spojených s nečerpáním Operačního programu EU životní prostředí pro účely obnovy vodohospodářské infrastruktury, tedy pro čističky odpadních vod ve velkých městech.

Vizitka Rut Bízkové, která se pravděpodobně stane ministryní životního prostředí:

Datum narození: 19. července 1957

Vzdělání: Vystudovala vysokou školu chemicko-technologickou v Praze a postgraduální studium matematiky.

Současná funkce: Od září 2006 náměstkyně na ministerstvu životního prostředí, je ředitelkou sekce ekonomiky a politiky životního prostředí.

Profesní kariéra: Od roku 1981 pracovala v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži. Po absolvování stáže v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) ve Vídni v roce 1993 zaměřila na životní prostředí a energetiku. V letech 1994 až 1998 byla tiskovou mluvčí uhelných elektráren ČEZ a poté ředitelkou odboru pro styk s veřejností ministerstva životního prostředí. Od roku 1999 pracovala na ministerstvu průmyslu a obchodu, kde mimo jiné působila jako poradkyně náměstka ministra pro energetiku, hutnictví a stavebnictví. Od roku 2004 působila v české informační agentuře životního prostředí Cenia, která je příspěvkovou organizací MŽP.

Členství v politických stranách: Byla členkou ODS, ze které vystoupila v úterý 6. dubna 2010.

Rodina: Vdaná, má jedno dítě.

Ostatní:

- Je hlavní autorkou publikace Životní prostředí v České republice 1989-2004.

- Byla nominována na ekologickou anticenu Ropák 2006 za podporu navýšení emisních limitů v Česku a za podporu vývozu elektrické energie.

- V roce 2007 upozornil deník Právo na to, že MŽP přidělilo dotace ve výši téměř 10 miliónů korun firmě DHV CR, v jejímž vedení stojí manžel Bízkové. Ta ale odmítla, že by přidělení peněz jakkoli ovlivnila.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí