zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové chtějí upravit další stěny jihočeských pískoven na podporu hnízdění ohrožené břehule říční

17.04.2010
Příroda
Ekologové chtějí upravit další stěny jihočeských pískoven na podporu hnízdění ohrožené břehule říční

Pískovny u Lžína a Borkovic na Táborsku jsou připravené na hnízdění ohroženého opeřence - břehule říční. Ekologové tam totiž s pomocí těžké techniky upravili stěny pískoven tak, aby si tam břehule mohly vyhrabat nory pro hnízdění.

Původně hnízdily ve stěnách podemletých břehů řek, což jim nyní ale regulační opatření na tocích znemožňuje. Do konce dubna, kdy břehule přilétají a hledají si místa pro svůj nový domov, chtějí ekologové obnovit ještě další čtyři stěny pískoven na jihu Čech.

"Konkrétně se bude jednat o Třebeč, Záblatí a nově chceme vyzkoušet stěny v pískovnách ve Slavošovicích. Poslední bude jindřichohradecká lokalita Na cvičišti, o kterou se do loňského roku staralo místní občanské sdružení Hamerský potok a letos jsme se domluvili, že to uděláme my," potvrdil Jiří Řehounek z českobudějovického Sdružení pro záchranu prostředí Calla.

Ekologové odhadují, že se populace ohrožené břehule říční na jihu Čech v roce 2009 rapidně ztenčila na 2070 hnízdních párů. Odhad v roce 1999 byl totiž 4875 hnízdních párů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí