zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekoporadna sdružení Calla pomáhá chránit životní prostředí

15.04.2010
Environmentální poradenství
Ekoporadna sdružení Calla pomáhá chránit životní prostředí

Dvěstěčtyřicetšest vyřízených dotazů během prvního čtvrtletí roku 2010 naznačuje, že i v tomto roce bude mít ekoporadna, kterou provozuje sdružení Calla, o práci postaráno. Za rok 2009 má Calla na kontě 830 poradenských výstupů. Většinu klientů poradny vloni tvořili lidé, kteří se chtějí bránit záměrům ohrožujících životní prostředí v blízkosti jejich domovů anebo hledají v praktickém životě nějaké environmentálně přátelské řešení. Často jde také o dlouhodobější právní poradenství věnované konkrétním kauzám.

Vzhledem k odborné erudici poradců Cally jsou tito vyhledávaným informačním zázemím pro řadu dalších nevládních organizací. Pomoc a radu u nás ale našli i studenti, veřejná správa či firmy. Většina otázek se týkala problematiky ochrany přírody a krajiny či energetiky, ale otázky přicházely rovněž k tématice zemědělství, odpadů, dopravy apod.

Za suchými čísly je schována konkrétní pomoc v desítkách případů nejen v Jihočeském kraji. Například u chystané "revitalizace" sídliště Máj v Českých Budějovicích, kdy jedním ze zásadních problémů byla snaha města umístit do jednoho vnitrobloku novou komunikaci a nová parkovací místa na úkor dětského hřiště, ploch se zelení a klidových zón. Proti záměru se postavila naprostá většina obyvatel okolních domů. Tento dílčí návrh revitalizace byl nakonec vzat zpět a řízení zastaveno. Calla poskytovala právní poradenství občanskému sdružení Máj a taktéž se řízení účastnila.

Obyvatelé Lhenic se zase obrátili na Callu s případem návrhu kácet vzrostlé lípy před kostelem na náměstí. Ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí se podařilo kácení zabránit a vyžádat zpracování odborného posudku Agentury ochrany přírody a krajiny. Mezi dlouhodobé spory patří ten v lokalitě Čtyři chalupy na Včelné - vlastník pozemku prosazuje svůj záměr postavit dům přímo pod korunou památného dubu. Magistrát města České Budějovice zásah nepovolil, Krajský úřad Jihočeského kraje jej ale po odvolání žadatele zrušil a zásahu vyhověl. Calla tedy podala podnět k zahájení přezkumného řízení k Ministerstvu životního prostředí, které obratem rozhodnutí Krajského úřadu zrušilo.

Calla nabízí ekoporadenství ve svém českobudějovickém sídle Fráni Šrámka 35 ve formě celkem deseti otevíracích hodin během tří dnů v týdnu, rovněž vede internetovou poradnu a poradci jsou k dispozici i mimo vyhrazený čas na e-mailu a telefonu. Podrobnosti k ekologickému poradenství sdružení Calla včetně otevíracích hodin a kontaktů jsou k dispozici na www.calla.cz

Úspěšné práci ekoporadny pomáhá zapojení v jihočeské síti ekologických center KRASEC a také v celostátní Síti ekologických poraden STEP. Ekologické poradenství, které Calla poskytuje zdarma je podpořeno v rámci projektu "Společně pro jihočeské přírodní zdroje" z Finančních mechanismů EHP a Norska, kterou v rámci Blokového grantu administruje Nadace rozvoje občanské společnosti a také díky podpoře SFŽP, MŽP a Jihočeského kraje, kterou dostal KRASEC.

Edvard Sequens zodpovědný za oblast energetiky doplnil: "V posledním období jsme rozšířili své poradenství o informační pomoc zájemcům o podporu využití obnovitelných zdrojů energie a zateplení domů v rámci dotačního programu Zelená úsporám."

"Přínosem právně-procesního poradenství účasti veřejnosti ve správních řízeních je fakt, že drtivá většina žadatelů o radu nebo pomoc se také sama aktivně zapojuje do správních procesů. Lidé rozhodně nejsou ke svému prostředí lhostejní", uvedla poradkyně sdružení Calla právnička Pavla Matějková.

"Calla je jedinou ekoporadnou v ČR, která se specializuje na problematiku ekologické obnovy území narušených těžbou nerostných surovin. Stále více se na nás obracejí zástupci těžebních firem, úřadů a nevládních organizací, ale i studenti konzultující diplomové či seminární práce, říká Jiří Řehounek, který se v ekoporadně Cally věnuje ochraně přírody a právě ekologické obnově po těžbě surovin.

Další informace mohou poskytnout:
Ing. Edvard Sequens - problematika obnovitelných zdrojů energie, tel.: 384 971 932, 384 971 930, 602 282 399, edvard.sequens@calla.cz
Mgr. Pavla Matějková - problematika práva při ochraně životního prostředí, tel.: 384 971 933, pavla.matejkova@calla.cz
RNDr. Jiří Řehounek - problematika ochrany přírody a obnovy po těžbě surovin, tel.: 384 971 934, rehounekj@seznam.cz
Bc. Hana Gabrielová - problematika zemědělských alternativ, tel.: 777 027 012, 384 971 930, hana.gabrielova@calla.cz


Poradenství Cally je podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti a rovněž je realizováno v rámci sítě Krasec za finanční podpory Státního fondu životního prostředí, Ministerstva životního prostředí a Jihočeského kraje.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Těžební unie
7
6. 2022
7-9.6.2022 - Veletrh, výstava
Brno-Líšeň, Lesní lom
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí