zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Třetí největší vodní elektrárna na světě má zelenou

23.04.2010
Vodní energie
Třetí největší vodní elektrárna na světě má zelenou

Brazilský federální soud v úterý zamítl námitky soudu ve státě Pará a přes vehementní protesty ekologů a místních indiánů otevřel cestu k výstavbě gigantické přehrady Belo Monte v Amazonii. Soud odblokoval vyhlášení výsledků tendru na výstavbu. Vzápětí bylo oznámeno, že soutěž vyhrálo konsorcium Norte Energia, které patří brazilské veřejné společnosti Electrobras.

Na přehradě na řece Xingú, jednom z přítoků Amazonky, má stát třetí největší vodní elektrárna na světě. Za deset let by měla vyrábět 11 000 megawattů, což by mělo stačit na zásobování 20 milionů domácností, napsala agentura AFP. Rozpočet na výstavbu je 11,2 miliardy dolarů (asi 200 miliard korun).

Větší jsou jen Itaipú, rovněž v Brazílii, o výkonu 14 000 megawattů a Tři soutěsky v Číně o výkonu 18 000 megawattů.

Opozičníci navzdory rozhodnutí soudu oznámili, že budou v protestech pokračovat. Mimo jiné má jít o obsazení pozemků, které má voda z přehrady zatopit.

Přehrada zaplaví 500 kilometrů čtverečních v oblasti, kde podle hnutí na obranu životního prostředí Greenpeace žije 20 000 až 30 000 rodin.

Opozičníky podporuje i katolická církev a také některé známé zahraniční osobnosti, například americká herečka Sigourney Weaverová, kanadský režisér James Cameron a britský zpěvák Sting.

Brazilská vláda považuje výstavbu přehrady a elektrárny za nezbytnou pro uspokojení energetických potřeb země.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí