zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Malé vodní elektrárny: elektřina do 70 tisíc domácností a stop pro 12 vlaků uhlí

23.04.2010
Vodní energie
Malé vodní elektrárny: elektřina do 70 tisíc domácností a stop pro 12 vlaků uhlí

V prvním čtvrtletí roku 2009 vyrobila společnost ČEZ Obnovitelné zdroje v malých vodních elektrárnách více než 62 milionů kWh elektřiny, což znamená pokrytí spotřeby více než 70 tisíc domácností. Pozitivně se přitom projevily komplexní rekonstrukce elektráren, které znamenají zvyšování účinnosti zdrojů.

V první čtvrtletí letošního roku vyrobila společnost ČEZ Obnovitelné zdroje v malých vodních elektrárnách umístěných po celé ČR více než 62 milionů kWh elektřiny. V meziročním srovnání se jedná o 22% zvýšení a současně pokrytí spotřeby více než 70 tisíc domácností. Příspěvek malých vodních elektráren ČEZ Obnovitelné zdroje za první čtvrtletí roku zároveň představuje úsporu více než 12 vlaků průměrného hnědého uhlí, které by při odpovídající produkci musely spálit uhelné elektrárny.

"Celkem jsme v prvním čtvrtletí vyrobili v našich vodních elektrárnách 62 329 MWh. Navzdory silnější zimě obecně panovaly příznivé přírodní podmínky pro efektivní výrobu. Vzhledem k tomu, že většina sněhu ve vyšších nadmořských výškách navíc stále ještě neodtála, předpokládáme podobně optimistický scénář ohledně produkce i pro další jarní měsíce," bilancuje Libor Kičmer, ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje (ČOZ).

"Pozitivně se v celkových číslech projevují také komplexní rekonstrukce našich elektráren z posledních let, které v těchto zdrojích umožňují zvyšovat efektivitu výroby a při stejném průtoku vyrábět více elektřiny pro koncové spotřebitele," podotkl Kičmer. Jen v loňském roce byly ukončeny rekonstrukce elektráren v Předměřicích a Spytihněvi a odstartovala komplexní modernizace elektrárny v Kníničkách, s jejímž ukončením se počítá v letos na jaře.

"Rekordmani" mezi elektrárnami ČEZ Obnovitelné zdroje (1. čtvrtletí 2010)

Výroba 1.Q 2010 (MWh)

VE Střekov

27 113

MVE Vydra

5 856

MVE Práčov

5 563

MVE Hracholusky

4 028

MVE Spytihněv

3 275

Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje, která patří do Skupiny ČEZ, vyrábí stoprocentně čistou a ekologickou energii. Provozuje 20 vodních elektráren (z toho 19 malých vodních elektráren s instalovaným výkonem do 10 MW).

Zvýšené objemy výroby ve vodních zdrojích jsou mj. příspěvkem Skupiny ČEZ k plnění platných závazku České republiky vůči Evropské unii ohledně zvyšování podílu elektřiny vyráběné z obnovitelných zdrojů na hrubé domácí spotřebě elektřiny.

Více informací o vodních elektrárnách provozovaných v rámci Skupiny ČEZ najdete na

http://www.cez.cz/cs/energie-a-zivotni-prostredi/energie-z-obnovitelnych-zdroju/voda/vodni-elektrarny-cez.html

Martin Schreier
manažer komunikace ČEZ

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí