zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ropná plošina v Mexickém zálivu se potopila, hrozí ekologická katastrof

23.04.2010
Havárie
Ropná plošina v Mexickém zálivu se potopila, hrozí ekologická katastrof

Ropná plošina, která v noci z úterý na středu explodovala v Mexickém zálivu u pobřeží amerického státu Louisiana, se v pátek potopila do moře a vyvolala vážné nebezpečí zamoření vody ropou. Při středeční explozi bylo nejméně 17 dělníků zraněno a 11 se pohřešuje. Naděje na jejich záchranu je podle záchranářů po potopení plošiny velmi malá.

Podle mluvčího společnosti patřila plošina mezi nejmodernější, které provozovala americká společnost Transocean. Příčiny výbuchu zatím nejsou známy. V okamžiku výbuchu bylo na těžební plošině 126 dělníků. Čtyři ze zraněných jsou ve vážném stavu.

Podle amerických expertů nyní hrozí, že z potopené platformy může do moře vytékat přes milión litrů ropy denně. Plošina rovněž obsahovala nádrže s dvěma milióny litrů dieselového paliva, ale to se podle záchranářů při explozi a následném ohni nejspíš vypařilo.

Hrozí ekologická katastrofa

Záchranáři se do posledních chvil snažili napumpovat do nitra ropné plošiny vodu, aby ji udrželi na hladině. Jejich úsilí bylo neúspěšné; ještě ve čtvrtek se zevnitř ozvalo několik výbuchů. Škody na životním prostředí jsou zatím minimální, ale ohrožení vody ropou je podle odborníků velké.

Pokud by se skvrna rozšířila do volného moře, byla by škoda snesitelná. Jestliže ale zamíří k pobřeží, bude to podle vedoucí záchranných prací Cynthie Sarthouové "hotová katastrofa".


Hořící
ropná plošina v Mexickém zálivu

Hořící ropná plošina v Mexickém zálivu

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí