zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Haug: Motor formule 1 bude od roku 2013 menší, ale ekologický zázrak nečekejte

25.04.2010
Ekologická auta
Haug: Motor formule 1 bude od roku 2013 menší, ale ekologický zázrak nečekejte

Sportovní šéf Mercedesu Norbert Haug souhlasí s ohleduplností k životnímu prostředí, ale připomněl, že formule 1 jako vrchol motorsportu nebude nikdy excelovat v ekologických disciplinách.

Uvedl to v rámci debat na téma změny pohonných jednotek od roku 2013. Současné osmiválcové agregáty o objemu 2,4 litru nahradí něco jiného, ale zatím nikdo neví co. Jednou z možností je redukce objemu a přeplňování. Hledět na údaje o emisích ale smysl mít stejně nebude.

"Na formuli 1 je fascinující, že je rychlá, hlučná a na hranici možností," řekl Haug pro Autosport. "Můžeme diskutovat o zelených iniciativách, ale ve formuli 1 musí zůstat na prvním místě technologie. Když poletíte z Evropy do Japonska (Boeingem) 747, spálíte více paliva než celá sezóna formule 1. Je třeba se na to dívat v kontextu."

"Musíme si uvědomit, že stavíme nejčistější vozy, jaké umíme. Motor se v roce 2013 zmenší, protože se musí snížit spotřeba paliva a emise. Ale neměli bychom si představovat, že vůz se 700koňovým motorem bude nejzelenější ze všech, to by nešlo."

Při sestavování nových pravidel je podle Hauga důležité myslet především na malé výrobce, velké automobilky nemají být středem pozornosti. "Teď podle mě máme ty nejlepší týmy a je dobré mít v poli různé vozy," řekl. "Ale musíme podporovat nezávislé konstruktéry, abychom měli plán, který půjde od základů nahoru, a ne opačně. Potřebujeme nezávislé výrobce a potřebujeme Ferrari. Musíme najít dobré řešení, které ponechá v hlavní roli technologie."

www.f1sports.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí