zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Voda bude čistější, schválil to Senát

26.04.2010
Voda
Legislativa
Voda bude čistější, schválil to Senát

Senát schválil novelu vodního zákona. Ta přinese lepší ochranu vod před znečištěním, až pětimilionové pokuty, nová pravidla pro vodohodospodářské práce a pro nakládání s vodou

Novela počítá také s tím, že povolení k provozování malé vodní elektrárny by úřad vydával na dobu nejméně 30 let. Pokud o to majitel požádá, úřad je o stejnou dobu prodlouží.

Vláda novelu předkládala s cílem převést do českého právního řádu evropská pravidla a omezit administrativní zátěž ve vodoprávním řízení. Roční náklady státu i podnikatelů by se tak nově snížily o 240 milionů korun.

"Vodní zákon představuje legislativní normu zásadního významu, mimo jiné proto, že se dotýká velkého množství subjektů od institucí veřejné správy přes podnikatelské subjekty až po prakticky každého občana," uvedl ministr zemědělství Jakub Šebesta.

S odvoláním na ekonomickou krizi novela nezvyšuje poplatky za čerpání či vypouštění vody a nezavádí ani poplatky nové.

Vodoprávní úřady budou mít díky ní rozšířenou pravomoc, mohly by tak zakázat odebírání vody nejen při přechodném nedostatku vody, jak tomu bylo doposud, ale i při mimořádných situacích, požárech a živelních pohromách, při zásahu hasičů nebo armády.

Novela teď putuje k prezidentovi, pokud ji podepíše, má nabýt účinnosti do tří měsíců po vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí