zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Druhý rok života ekologické polární stanice

27.04.2010
Energie
Obecné
Příroda
Druhý rok života ekologické polární stanice
Projekt polární stanice Princess Elizabeth, který vznikl na popud belgické vlády v roce 2004, zaštiťuje a financuje Mezinárodní polární fond (International Polar Foundation) za pomoci řady světových firem a privátních investorů. Stavba stanice byla zahájena v roce 2007, hlavním partnerem a dodavatelem technologií je nadnárodní koncern Schneider Electric.

Unikátní vědecký projekt první ekologické stanice Princess Elizabeth startuje do své nejdůležitější etapy. Odborníci ze Schneider Electric zprovoznili koncem února řídící jednotku (Programmable Logic Controller), která zajišťuje výrobu elektrické energii prostřednictvím větrných generátorů a solárních panelů. Inteligentní systém monitoruje všechna elektrická zařízení, vyhodnotí jejich požadavky a určí optimální spotřebu, to znamená, že pustí do koncových zařízení jen nezbytně nutné množství elektřiny. Přebytečnou energii pak uchovává ve speciálních bateriích, umístěných v nitru stanice.

"Odpojili jsme externí generátory, nyní si už stanice vyrábí vlastní elektřinu pomocí obnovitelných zdrojů. Nyní pracujeme na tom, aby veškerá zařízení mohla být ovládána na dálku," uvedl Wim Van Belle, jeden z belgických zástupců společnosti Schneider Electric, kteří technologie na polární stanici instalují. A právě z Belgie, jejíž vláda projekt ekologické polární stanice iniciovala, budou vědci stanici na dálku řídit v období polární zimy.

"Na konci této antarktické letní sezóny propojíme stanici on-line s naší základnou v Belgii. Na dálku tak budeme moci kontrolovat a ovládat veškerá zařízení a přístroje na stanici," vysvětlil Wim Van Belle. Test dálkového přístupu proběhl před několika dny, když z Belgie spustili přes satelitní signál na polární stanici myčku.

První týdny "ostrého" provozu jednoho z nejekologičtějších projektů současnosti zatím ukazují, že "Princess Elizabeth" dokáže splnit svůj cíl vysoce ekologického systému: nebude produkovat vůbec žádný kysličník uhličitý, který se největší měrou podílí na vzniku tzv. skleníkového efektu, veškerá odpadní voda bude plně recyklována a navíc, spotřeba elektrické energie zde bude oproti jiným polárním stanicím zhruba desetinová.

www.mmspektrum.com

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí