zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Antimonopolní úřad nebude zkoumat, zda megatendry poškodí lesy

28.04.2010
Les
Antimonopolní úřad nebude zkoumat, zda megatendry poškodí lesy

Antimonopolní úřad, potvrdil, že při prověřování megatendrů, které vypsaly státní Lesy ČR, nebude posuzovat, jestli vypsaná pravidla zakázek poškodí lesní porosty. Napsal to v dopise adresovaném Hnutí DUHA.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uvedl: "...není v pravomoci Úřadu posoudit veřejnou zakázku z hlediska jejích ekonomických, ekologických nebo sociálních dopadů". ÚOHS nedávno kontroverzní megatendr pozastavil a prošetřuje jej.

Ministr zemědělství Jakub Šebesta přitom nedávno napsal, že si je "...jist, že Úřadem [pro ochranu hospodářské soutěže] zahájené řízení přinese zevrubné posouzení všech aspektů těchto zadávacích řízení, a to jak z hlediska dodržení obecně závazných předpisů, tak i z hlediska jejich ekonomických, ekologických nebo sociálních dopadů." [1]

Generální ředitelství státních lesů plánuje svěřit všechny lesní celky na dobu až deseti let do faktické správy dřevařským firmám, které by zde zajišťovaly veškeré práce včetně prodeje dřeva - s tím, že o výnos se budou dělit. Hnutí DUHA prosazuje zrušení vypsaného tendru. Argumentuje, že dodavatelské společnosti ve snaze o rychlý zisk během desetileté lhůty budou poškozovat zdraví lesů holosečným kácením a podobnými praktikami [2]. Ke zrušení tendru vyzvala vládu předminulý pátek drtivou většinou také Poslanecká sněmovna.

Veřejné pozemky ve správě Lesů ČR pokrývají více než šestinu české krajiny. Slouží jako místo k výletům - do státních lesů se každý víkend vydávají asi dva miliony lidí - a zadržováním srážek chrání města i obce před povodněmi. Domov zde má velká část tuzemské přírody.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
"Antomonopolní úřad potvrdil, co všichni s výjimkou ministra zemědělství vědí. Není v jeho kompetenci prověřovat, zda pravidla vyhlášené megazakázky povedou ke zbytečným škodám na zdraví lesů. S tímhle se musí ministr zemědělství vypořádat sám. Po nedávném drtivém hlasování poslanců ze všech politických stran vládě nezbývá, než megatendr zrušit. Nová výběrová řízení musí také zajistit zdravé lesní hospodaření. Měl by se přestat vymlouvat či zdržovat a zařídit okamžité zrušení tendrů, jež mají svěřit veřejné lesy do péče dřevařských akciovek."

Kontakt: Jaromír Bláha, telefon 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Vratislav Vozník, telefon 607 258 508, email vratislav.voznik@hnutiduha.cz


Poznámky:

[1] Odpověď ministra Šebesty na dopis ekologických organizací a profesorů i docentů několika českých univerzit, ve kterém žádají zastavení megatendru: www.hnutiduha.cz

[2] Informační list Hnutí DUHA, který vysvětluje hlavní ekologické námitky proti vypsaným tendrům: www.hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí